Krivična prijava protiv direktora “Elvaka”

January 28, 2017, 7:50 am

Centar javne bezbjednosti Bijeljina podnio je Okružnom javnom tužilaštvu u Bijeljini izvještaj protiv bivšeg vršioca dužnosti direktora „Elvaca“ Milenka Božića i sadašnjeg direktora Srđana Tekića zbog sumnje da su oštetili Bobar banku u likvidaciji kao povjerioca „Elvaca“, saznaje poslovni portal CAPITAL.ba.

U Centru javne bezbjednosti Bijeljina su za CAPITAL potvrdili da su 11. januara ove godine Okružnom javnom tužilaštvu u Bijeljini dostavili izvještaj o postojanju osnova sumnje da su počinjena krivična djela oštećenje ili povlašćivanje povjerilaca i zloupotreba ovlašćenja u privredi protiv dva lica iz Bijeljine.

Iz CJB Bijeljina nisu saopštili više detalja, međutim, CAPITAL saznaje da je Božić, koji je bio v.d. direktora „Elvaca“ od kraja decembra 2014. do avgusta 2015., osumnjičen za oštećenje ili povlašćivanje povjerilaca i zloupotrebu ovlašćenja u privredi, dok je Tekić osumnjičen za oštećenje ili povlašćivanje povjerilaca.

U izvještaju je navedeno da je Božič ova krivična djela počinio tako što je kao v.d. direktora „Elvaca“, znajući da su tom preduzeću blokirani računi zbog neizmirenih kreditnih obaveza prema Bobar banci, sa povezanom firmom „Elvaco steel“ potpisao 12 ugovora kojim je predviđeno da „Elvaco steel“ direktno na račune radnika „Elvaca“, na ime neto plata, uplati dug koji je imao prema „Elvacu“ u iznosu od  508.609 KM.

„Na taj način je zaobiđen redovan račun „Elvaca“, radnici tog preduzeća, odnosno povjerioci stavljeni u prioritet, a oštećen je najmanje jedan povjerilac i to Bobar banka u likvidaciji“, navedeno je u izvještaju.

Direktor „Elvaca“ Srđan Tekić kaže za CAPITAL da je upoznat sa ovim izvještajem koji je protiv njega podnesen jer je nastavio praksu da se radnicima plate isplaćuju direktno preko „Elvaco steela“.

„Firma je bila u blokadi i logično je  bilo da tražimo rješenje kako bi održali proizviodnju, jer bez plata niko neće da radi. Ja sam nastavio ugovore koje je „Elvaco“ imao sa „Elvaco steelom“, ali sam paralelno pokušavao da što prije deblokiramo naš račun kako bi mogli normalno da poslujemo i bez troškova koje je za sebe uzimao „Elvaco steel“. Odmah po preuzimanju „Elvaca“ prekinuo sam davanje ogromnih rabata „Elavco steelu“, jer se putem transfernih cijena izvlačio kapital iz „Elvaca“, kazao je Tekić.

On kaže da je o tome i još nekim nezakonitostima koje je otkrio obavijestilo tužilaštvo, ali da ono o tome nije pokretalo istrage.

„Dakle, sada ispada da je najveći problem što su radnici dobijali plate i što je time oštećena Bobar banka u likvidaciji. Osim toga, naš račun je blokirala Agencija za bankarstvo koja nema ovlaštenja da bude u funkciji naplate potraživanja banaka, ona je kontrolni organ koji bi trebalo da se bavi održavanjem zdravog bankarskog sistema, a vidimo kako to radi ako su dvije banke propale i zavile u crno toliko građana i privrednika“, naglasio je Tekić.

Tekić je ranije upozorio Upravni odbor „Elvaca“ da se iz tog preduzeća svaki mjesec izvlače velike sume novca kroz poslove sa povezanom firmom „Elvaco steel“ te zatražio da se to prijavi organima nadležnim za organizovani kriminal.

On je tada naveo da je novac izvčen po usmenom nalogu predsjednika UO „Elvaca“ Daraka Jeremića, „čovjeka broj jedan u „Bobar grupaciji“. Jeremić, koji je, inače, sinovac Gavrila Bobara, uhapšen je polovinom prošle godine.

Njega je krajem marta 2016. pokušala uhapsiti SIPA kao jednog od osumnjičenih u predmetu za organizovani kriminal i finansijski kriminal pod nazivom „Bobar banka“, ali je pobjegao pred samo hapšenje.

„Elvaco“ je jedna od firmi iz Bobar grupacije, a računi ovog preduzeća su blokirani od decembra 2014. godine, nakon što je likvidirana Bobar banka.

Nakon što su mu blokirani računi “Elvaco“ je osnovao „Elvaco steel“ kako bi preko tog preduzeća nastavio poslovanje.

(CAPITAL.ba)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *