BiH: Novi pokušaj centralizovanja?

January 28, 2017, 7:53 am

Agencija za bezbednost hrane BiH ignoriše institucije Republike Srpske prilikom izrade normativa koji se tiču bezbednosti hrane.

U Privrednoj komori RS kažu da je, prema postojećim pravilima za izradu pravnih propisa u institucijama BiH, Agencija obavezna da se pre dostavljanja akata Upravnom odboru Agencije i Savetu ministara BiH konsultuje sa institucijama vlasti u entitetima i nadležnim privrednim komorama, kako bi se proizvođačima hrane omogućilo da daju komentare i predloge na pravilnike.

“Mi to objedinjujemo i, uz koordinaciju sa nadležnim ministarstvima u Srpskoj, dostavljamo u Agenciju za bezbednost hrane. Međutim, pre par dana smo dobili iz Spoljnotrgovinske komore BiH informaciju u kojoj su tražili od nas da firmama dostavimo dva pravilnika u nacrtu, u cilju prikupljanja komentara, a koje bi onda te firme same dostavile u Spoljnotrgovinsku komoru (STK). Tako bi se Komora RS zaobišla, a firme u RS bi dobile pravilnike koje odredi STK”, kaže Slavko Stevanović, sekretar Udruženje poljoprivrede pri Privrednoj komori RS (PK RS).

Agenciji za hranu BiH dostavili su dopis u očekivanju da se greška ispravi.

“Uz zapostavljanje naše komore kao nadležne institucije, daje se značaj STK kao da su oni Privredna komora BiH, koja je iznad entitetskih komora, što nije tačno”, ističe Stevanović.

Na ovaj način, strahuju u Srpskoj, utire se put za osnivanje Privredne komore BiH, kojoj bi entitetske komore bile podređene. U Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS naglašavaju da je bezbednost hrane u nadležnosti entiteta.

“Postoje strukture vlasti na nivou BiH koje bi rado centralizovale pitanja bezbednosti hrane kroz donošenje podzakonskih akata na nivou BiH”, ističe Aleksandar Macanović, portparol Ministarstva.

U Agenciji tvrde da ne postoje problemi i da poštuju sve propise.

“Savet ministara je doneo oko 150 propisa o hrani, a mi smo dostavljali nacrte propisa na komentare nadleżnim organima BiH, entiteta i Brčko distrikta”, kažu u Agenciji.

Agencija za bezbednost hrane BiH dostavila je Savetu ministara Program rada za 2017, koji je već usvojen.

“Pri tome, Program nije razmatran na Upravnom odboru Agencije niti je konsultovano Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, čime je prekršen Ustav BiH i Zakon o hrani BiH”, ističe Slavko Stevanović.

(Blic.rs)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *