Ko je kakav izašao iz drame na Cetinju?

September 7, 2021, 6:15 am

Teško da se bez zadrške može reći ko je “čist” pobjednik dešavanja u Crnoj Gori i ustoličenja mitropolita Joanikija uz nerede, suzavce, barikade, pancire i snajpere.

Ipak, sumnje nema – najveći gubitnik je predsjednik Crne Gore Milo Đukanović koji iz ove priče izlašao sa oreolom remetilačkog faktora, bez međunarodne podrške i okrnjenog autoriteta.

Za premijera Crne Gore Zdravko Krivokapić može se, ocjenjuju sagovornici, reći da je pobjednik jer je omogućio da se obred sprovede neometano, a uzavrelu situaciju na Cetinju smirio uz najmanju štetu.

U Cetinjskom manastiru juče je uz jake mjere bezbjednosti ustoličen mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije.

Dan prije ustoličenja sva tri prilaza Cetinju blokirana su uz zahtjev da se svečanost održi na drugom mjestu. Od ranih jutarnjih časova pred ustoličenje izbili su neredi, a mitropolit Joanikije i patrijarh Porfirije su na Cetinje došli helikoterom, štićeni pancirima i policijskom pratnjom.

Dok je trajala ceremonija u centru Cetinja odvijao se sukob policije i demonstranata, ispaljeno je na desetine patrona suzavca koji se na trenutke osjetio i u crkvi cetinjskog manastira.

Zbog napada na policiju uhapšen je Veselin Veljović, bivši direktor Uprave policije, a sada savjetnik predsjednika Mila Đukanovića.

Kada se podvuče crta jasno je, u protekla dva dana neko se pokazao kao faktor nestabilnosti i ogoljeno interes države podrijedio opstanku u politici, neko je poslije “bebećih koraka” na vlasti uspio da profesionalno riješi nerede, a neko je iz pozadine i skrštenih ruku pratio uzavrele strasti.

Najveći gubitnik – Milo

Imajući u vidu sve to, opravdano je pitanje ko je najveći pobjednik, a ko gubitnik dešavanja na Cetinju?

Izvršni direktor Cesida Ivo Čolović prvo kaže da se izrazitog pobjednika – nema.

“Ustoličenje Mitropolita na Cetinju, praćeno neredima i ružnim scenama koje smo imali prilike da vidimo, teško da je od nekog od političkih aktera u Crnoj Gori napravilo izrazitog pobednika”, kategoričan je Čolović.

Ipak, dileme oko gubitnika nema.

Ne tako mali broj poznavalaca političkih prilika ocijenio je da je Milo Đukanović u dešavanjima na Cetinju doživio ozbiljan poraz, čak ozbiljniji od prošlogodišnjeg gubitka izbora njegove Demokratske partije socijalista i ocjenjuju da bi ovo mogla da bude grudva snijega koja će dovesti do njegovog potpunog političkog kraha.

Juče je ostao bez međunarodne podrške, uhapšen je njegov savjetnik, a Čolović kaže da je potpuno drugačiji politički akter.

“Sa jedne strane, neslavno je prošao DPS na čelu sa Milom Đukanovićem koji je, čini se, izgubio u još jednom sukobu sa MCP i u očima međunarodne zajednice postao remetilački faktor u Crnoj Gori i nepouzdan partner u budućnosti. Osim toga, s obzirom da je ustoličenje mitropolita uspešno okončano, verujem da će i kod pristalica DPS-a i njegovih koalicionih partnera, ovaj poraz izazvati određene sumnje i umanjiti autoritet čoveka koji je tri decenije suvereno držao vlast u Crnoj Gori”, napominje Čolović.

Krivokapić kao jači igrač

Nešto oštriji je politički analitičar iz Crne Gore Stevo Muk koji smatra da je Đukanović najveći gubitnik.

“On i njegova partija pokazali su istorijsku neodgovornost, odbijanjem da prijave okupljanje u skladu sa zakonom i da ga održe kao miran protest. Umjesto toga opredijelili su se za prijetnje ograničavanjem vršenja jednog vjerskog obreda, blokade magistralnih puteva i pokušaj preuzimanja komande nad djelovima policijskih snaga, napade na policijske sluzbenike”, izričit je Muk.

Za razliku od Đukanovića, premijer Crne Gore Zdravko Krivokapić je iz ove bitke izašao u potpunom drugačijem svjetlu.

Prelomio je da nema odlaganja ustoličenja, a onda i obezbijedio da sve protekne uz najmanju moguću štetu. Naložio je, kako je sam napisao na Twitteru hapšenje Veljovića, a prethodno otkazao odlazak na Cetinje kako njegovo prisustvo ne bi bilo iskorišćeno za potpirivanje strasti.

Zbog svega toga, politički analitičar Srđan Vukadinović kaže za Blic da se može reći da je on i relativni pobjednik dešavanja, jer je povratio povjerenje koje je prethodno bio izgubio.

“Odlukom da se ne odloži ustoličenje, u vreme kada ni Dritan Abazović ni policija nisu hteli da se bave time, povratio je poverenje, i pokazao da ume da se ponaša kao državnik. Nakon ovoga Demokratski front verovatno neće tražiti njegovu smenu, a uslediće rekonstrukcija vlade u kojoj neće biti mesta za ministre koji su se protivili ustoličenju na Cetinju”, smatra Vukadinović.

Dritan pod velikim pritiskom

Svoju ulogu odigrao je i Dritan Abazović, potpredsjednik Vlade i koordinator bezbjednosnih službi.

On je koordinisao akcijom hapšenje Veljovića, i snimak kada se nekada najmoćnijem bezbjednjaku stavljaju lisice na ruke stavio na Twitter, javnosti na uvid.

Međutim, Vukadinović smatra da je on sada pod velikim pritiskom:

“Na prošlim izborima Abazović je dobio najviše glasova na Cetinju, više od DPS-a. A ispostavilo se da su njegove pristalice juče bile na strani DPS-a, a na kraju je ustoličenje održano uz najmanju moguću štetu”, ocjenjuje Vukadinović.

Nešto drugačijeg stava je njegov kolega, Stevo Muk koji kaže da bi Abazović mogao da ostane bez djela pristalica.

“Od septembra je najveći pritisak DPS i opozicije upravo na njemu lično i njegovoj partiji URA. Događanja u susret ustoličenju izvršila su dodatni pritisak na rukovodstvo URE koje se na glavnom odboru izjasnilo za poziv da se ustoličenje obavi na drugom mjestu. Sa druge strane, Abazović je na sebe kao potpredsjednik vlade i koordinator službi bezbjednosti preuzeo veliki dio odgovornosti, da se primjene Ustav i zakoni, a to u ovom kontekstu može značiti i rizik da izgubi jedan dio podržavalaca koji su imalu drugacija ocekivanja”, smatra Muk.

Demokrate se uspavale

U vrijeme kada su na Cetinju letjeli gumeni meci, bacan suzavac, paljene barikade, činilo se da Demokratski front (DF) sve ovo mirno posmatra iz prikrajka, i sa sigurne udaljenosti.

Ipak, Vukadinović kaže da je DF odigrao ključnu ulogu, između ostalog i onda kada se prelamalo da li će ustoličenje biti odloženo ili ne.

“Uvjeravanjem Krivokapića da će snositi deo odgovornosti, DF je doveo do toga da se ustoličenje ipak odigra. Prema mom mišljenju demokrate Alekse Bečića su ti koji su bili pozadinci, koji se nisu uhvatili u koštac sa dešavanjima”, smatra Vukadinović.

Pored Đukanovića, Krivokapića, Abazovića, Demokratskog fronta, Čolović ukazuje da ne treba zaboraviti ni ulogu MCP koja je odustala od opštenarodnog skupa na Cetinju.

“Time je donekle smirila strasti i izbegla veće sukobe, ali je insistiranjem na ustoličenju ipak pokazala da nije spremna da odustane od kontinuiteta ustoličenja u Cetinjskom manastiru i time potvrdila svoj autoritet u Crnoj Gori. Verujem da su i u MCP svesni da ih čeka veliki posao oko prevazilaženja dubokih podela u Crnoj Gori i nadam se da će makar delimično uspeti u tome čemu državni autoriteti nisu uspeli u prethodnih 15 godina od obnavljanja nezavisnosti Crne Gore”, zaključuje Čolović.

Nezavisne novine

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *