Klub poslanika SNSD-a ponovo napustio sjednicu Parlamenta BiH

March 11, 2015, 11:54 am

Predsjedavajući Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Staša Košarac zatražio je u ime Kluba uvrštavanje u dnevni red odluke o razrješenju Džaferovića, navodeći da postoje ozbiljne optužbe i obimna dokumentacija dostavljena Tužilaštvu BiH iz kojih proizilazi ozbiljna sumnja da Džaferović tokom rata nije spriječio niti procesuirao ratne zločine nad Srbima u BiH.

“Nova tačka predlaže se zbog neophodnosti da Predstavnički dom razmatra ovo veoma važno pitanje”, rekao je Košarac i podsjetio da tenutna poslanička većina nije dozvolila da se ova tačka nađe na prethodnim sjednicama.

On je istakao da je javnost BiH veoma zainteresovana za ovo pitanje, što dokazuje i otvoreno pismo o slučaju “Džaferović” koje su uputili Republička organizacija porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila, “Veterani Srpske”, Savez organizacija i udruženja ratnih vojnih invalida Republike Srpske, Savez logoraša, Udruženje žena žrtava rata Srpske i više desetina lokalnih udruženja proisteklih iz odbrambeno-otadžbinskog rata.

“Tačka je neophodna zbog postojanja ozbiljnih optužbi da Džaferović u proteklom ratu nije spriječio, prijavio, niti kasnije procesuirao ratne zločine nad Srbima u BiH”, dodao je Košarac.

Prema njegovim riječima, imajući u vidu sve to, članovi Kluba SNSD-a smatraju da Džaferović više ne može više predstavljati Predstavnički dom, odnosno biti predsjedavajući ovog doma niti član Kolegijuma Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH.

U raspravi o predloženoj tački dnevnog reda poslanik SDP-a Denis Bećirović pozvao je Košarca da iz kolegijalnih razloga povuče ovaj zahtjev, ocijenivši da ovo nije metoda parlamentarne borbe primjerena parlamentarizmu 21. vijeka.

Odgovarajući Bećiroviću, poslanik Dušanka Majkić iz SNSD-a rekla je da parlamentarizam 21. vijeka podrazumijeva da svako ima pravo da predlaže, a da bi podrška uvrštavanju prijedloga ove tačke dnevnog reda omogućila Predstavničkom domu da se o njoj i izjasni.

“Kada ne uspijete da nešto stavite na dnevni red pa o tome raspravljate, to znači da nije 21. vijek”, zaključila je Majkićeva.

Košarac je dodao da je legitimno pravo Kluba poslanika SNSD-a da iznosi svoje političko mišljenje i da zastupa stavove građana Srpske u parlamentu BiH.

“Radićemo ovo sve dok Džaferović bude sjedio na funkciji predsjedavajućeg jer njegova uloga i sumnje u ratnu ulogu vrijeđaju interese Republike Srpske. Mi ćemo to raditi u kontinuitetu jer smatramo da je nedopustivo da nas na putu ka EU vodi neko ko ima ratnu prošlost”, poručio je Košarac.

Klub poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu, uz poslanike SNSD-a, čini i jedan poslanik DNS-a.

BEZ RASPRAVE O ZAHTJEVU ZA HITNO RAZMATRANJE IZMJENE KRIVIČNOG ZAKONA

Za raspravu o zahtjevu Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH za razmatranje po hitnom postupku Prijedloga zakona o izmjeni Krivičnog zakona BiH, kojim se sankcioniše finansiranje terorističkih organizacija i pojedinačnih terorista, nije bilo zainteresovanih poslanika u Predstavničkom domu.

Usvajanjem predložene izmjene prije sredine aprila bio bi ispunjen jedan od zahtjeva Manivala /Komiteta eksperata Savjeta Evrope za sprečavanje pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnost/ u vezi sa sprečavanjem finansiranja terorizma i izbjegnuto stavljanje BiH na takozvanu sivu listu nekooperativnih zemalja.

Izmjenom Krivičnog zakona BiH za finansiranje terorističkih organizacija i pojedinačnih terorista propisana je kazna zatvora od najmanje tri godine.

Identičnu izmjenu Krivičnog zakona 5. marta usvojio je Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH na zahtjev Kluba srpskih delegata.

Novo zasjedanje Manival komiteta zakazano je za 13. april.

U raspravi o prijedlogu za izbor predstavnika Predstavničkog doma u zajedničke komisije Parlamentarne skupštine BiH nekoliko poslanika izrazilo je stav da nije ispoštovana ravnopravnost polova, te odredbe poslovnika o entitetskoj zastupljenosti u komisijama.

Zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Borjana Krišto istakla je da se u najvećoj mogućoj mjeri pri predlaganju sastava zajedničkih komisija vodilo računa o entitetskoj zastupljenosti, zastupljenosti žena i svim drugim pravilima koja je potrebno ispoštovati prilikom sastavljanja ovih komisija, ali da to nije bilo u potpunosti moguće uraditi.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *