Evrostat: Popis validan, greška od 200.000 građana ne prelazi crvenu liniju

October 12, 2016, 12:45 pm

Popis stanovništva i domaćinstava u BIH 2013. godine proveden je u cjelosti u skladu sa međunarodnim standardima i smatra se uspješnim, konačna je ocjena Međunarodne posmatračke operacije (IMO). Takođe, procenat pretjerano popisanih iznosi 4,6 odsto i on je prilično uobičajen.

„Iako je pritisak i diskusije koje je izazvao taj pritisak o popisnim podacima, vjerskoj pripadnosti i slično, uticao na upravljanje postupkom, rezultati popisa se smatraju validnim i mogu se koristiti za planiranje ekonomskog i društvenog razvoja“, saopštio je danas u Sarajevu Peter Everers, direktor pri EUROSTAT-u i predsjedavajući Upravljačke grupe IMO-a.

Naglasio je da je popis isključivo statistički postupak i podaci koji se dobiju popisom iziskuju visok novo tačnosti. „4,6 odsto je neto pretjerana obuhvaćenost i kreće se u okvirima rezultata koje smo vidjeli u mnogim zemljama.

U Hrvatskoj, Srbiji i drugim zemljama u susjedstvu naći ćete slične cifre.

Neto prekomjernog popisivanja u RS i FBIH je isti, u oba dijela je došlo do pretjeranog popisivanja i mi bismo rekli da je to prilično uobičajeno“, rekao je Everers.

Kao jednu od preporuka naveo je da bi BiH mogla ponovo razmisliti o korištenju pitanja koja su osjetljive prirode i možda ih reformulisati za buduće popise. „IMO očekuje od statističkih institucija da provedu preporuke koje se tiču zaštite i povjerljivosti ličnih podataka.

Još se raspravlja o tome kako će se podaci čuvati i arhivirati“, rekao je Everers i napomenuo da za ubuduće preporučuju da se više pažnje obrati na bolje planiranje, te da će jača institucionalna saradnja doprinijeti efikasnijem procesu popisa. Na pitanje hoće li rezultati popisa RS biti validni, odgovorio je da očekuju da će RS ponovo analizirati ishod popisa koristeći nešto različite programe za razvrstavanje.

„Agencija za statistiku BiH je ispoštovala međunarodne standarde. Program razgraničavanja rezidentnog stanovništva je u skladu sa međunarodnim standardima.

Ne pratimo rad koji se odvija na entitetskom nivou, nego na državnom. Ako za nekoliko mjeseci RS objavi vlastite rezulate, onda je na vladi BiH da vidi kako će to riješiti.

Naš zaključak o popisu stanovništva na državnom nivou je jasan“, kazao je Everers.

Rekao je i da, kada je u pitanju nepriznavanje rezultata popisa, misli da je više riječ o lošoj komunikaciji nego o dobro provednom kvalitetu popisa. On se nakon saopštavanja ovih zaključaka planirao sastati sa direktorima statističkih institucija u BIH.

Na sastanak, kako je shvatio Everers, iz tehničkih razloga neće moći doći direktor Republičkog zavoda za statistiku. Lars-Gunar Vigemark, šef Delegacije EU u BIH i specijalni predstavnik EU, istakao je danas da će popis imati važnu ulogu u narednim koracima pridruživanja EU, u popunjavanju upitnika.

„Važan je broj stanovnika radi planiranja ekonomskih, socijalnih reformi, obrazovanja, zdravstva, i iz sigurnosnih razloga.

Popis i rezultati igraće važnu ulogu ne iz razloga o kojima je bilo riječi na političkom nivou, etničkoj pripadnosti, vjeroispovjesti. Što se tiče EU, to nisu relevantni podaci“, rekao je Vigemark.

Dodao je da ne treba proći 25-30 godina između dva popisa. Keiko Osaki-Tomita, direktor u Odjelu UN-a za statistiku, ukazala je da popis neće biti istinski završen ako informacije ne budu korištene svrsishodno.

 

(Nezavisne novine)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *