Zvezda se ispromašivala, pobedila i ispala

March 18, 2022, 6:30 am

Fudbaleri Crvene zvezde su eliminisani iz daljeg takmičenja u Ligi Evrope.

Srpski tim je slavio na domaćem terenu protiv Rendžersa (2:1), ali je u ukupnom rezultatu škotski tim bio bolji nakon ubedljive pobede u Glazgovu (2:4).

Nisu izabranici Dejana Stankovića imali start kakvom su se nadali. Rendžers je bio ofanzivniji, stvarao šanse, a možda i sačuvao mrežu na račun sebičnosti kolumbijskog napadača Alfreda Morelosa.

Sve se promenilo samo nekoliko minuta kasnije. Zvezda se trgnula iz letargičnog početka i počela da preti ponajviše po levoj strani. Posle jednog prodora Kataija izboren je korner koji je izveo Gelor Kanga.

Igrao se 10. minut kada je Gabonac uputio centaršut, a defanzivci Rendžersa su dozvolili da lopta odskoči u šesnaestercu. Pokupio ju je Mirko Ivanić i volej udarcem je smestio iza leđa Alana Mekgregora.

Od tog trenutka tempo utakmice dobija na dodatnom nivou inteziteta, koji je i pored toga bio izrazito visok. Samo dva minuta kasnije je Ivanić imao priliku da duplira prednost, ali je njegov udarac maestralno jednom rukom odbranio Alan Mekgregor, time najavivši da će baš 40-godišnji golman biti najveći problem za Zvezdu.

Propisno su se ispromašivali fudbaleri crveno-belog tima, a naročito se istakao onaj Milana Pavkova kada je ostao sam pred golmanom protivničke ekipe, ali se obrukao traljavim šutem koji je završio pored stative. Srećom po njega, sudija je naknadno podigao zastavicu što ne umanjuje promašaj gorostasnog napadača.

Kombinovali su u nastavku Katai i Ohi, ali bez krajnjeg rezultata. Na drugoj strani je Morelos zadržan daleko od gola uz jedan opasniji udarac.

Da je bio najbolji igrač u prvih 45. minuta Mekgregor je pokazao još jednom pred sam kraj prvog poluvremena kada je napravio paradu, odbranivši pokušaj Kristijana Pičinija sa ivice šesnaesterca. Stoga se na pauzu otišlo sa minimalnom prednošću, čime su mogli da budu zadovoljni gostujući igrači ukoliko uporedimo prikazano na terenu.

Kako je stala u prvom, Zvezda je nastavila u drugom. Već u prva četiri minuta su crveno-beli tražili penal, Kanga je uz malo sreće mogao da postigne gol direktno iz kornera, a naposletku su se zajedničkim snagama obrukali Ohi i Pavkov.

Trebalo je da dvojica napadača budu ključna promena u Stankovićevom sastavu, a bili su sem sve toga. Tako se u 49. minutu norveški napadač izborio za loptu protiv beka Rendžersa. Mogao je da šutira, možda bi i bilo bolje da uputi udarac. Umesto toga je uputio pas Pavkovu koji se „ukopao“ uhvaćen u međukoraku pred praznim golom.

Imao je Ohi još jednu priliku kada je bio usamljen u šesnaestercu, ali preslabo zahvatio loptu iz volej udarca. Kazna za promašaje je ubrzo došla. Glen Kamara je petom na sredini terena proigrao brzonogog Rajana Kenta pritom izbacivši Strahinju Erakovića. Kristijano Pičini je ostao sam sa Englezom u sprintu ka golu Borjana, da bi se ubrzo uhvatio za zadnju ložu.

Nije mogao da isprati Kenta kog je preuzeo Aleksandar Dragović. Stiče se utisak da je prekasno ušao u blok austrijski reprezentativac, a upravo je njega lopta zakačila i završila u golu Zvezde.

Postavlja se pitanje da li je Stanković trebalo ranije da izvede Italijana ukoliko je znao o njegovoj povredi.

Tada je praktično odsviran kraj utakmice, ali Zvezda nije prestala sa napadima i stvaranjem šansi. Međutim, uzalud je bilo. Stekao se utisak da su pojedinci u dresu srpskog kluba uplašeni da šutnu, a tako je bilo u 70. minutu kada je lopta stigla do Kataija. Fintirao je protivničkog defanzivca na ivici protivničkog peterca i kada je trebalo da šutira ušao u nepotreban, dodatni dribling nakon kog je u potpunosti izgubio prostor za udarac.

Do kraja je rumunski sudija Ištvan Kovać dosudio opravdan jedanaesterac za Zvezdu nakon što je Kamara nagazio Gajića. Precizan u 93. minutu je bio Ben, ali je bilo prekasno za nešto više od tog gola. Ipak, njime se stiglo do pobede koja će biti važna za dodatni porast koeficijenta srpskog klupskog fudbala na UEFA listi.