Znate li za DASH dijetu? Ljekari je zovu najboljom svijetu, a ima dvostruki efekat

March 13, 2019, 8:25 am

DASH dijeta (Dietary Approaches to Stop Hypertension) je koncept ishrane namijenjen, prije svega, ljudima koji pate od povišenog pritiska. Osnov ishrane čine zdravi niskokalorični obroci, pa je zato i gubitak kilograma još jedan sjajan efekat ove dijete.

DASH dijetu su osmislili osnivači Nacionalnog instituta za istraživanja bolesti srca, pluća i krvi u SAD. U početku, dijeta je osmišljena kako bi spriječila rast krvnog pritiska kod pacijenata, ali se s vremenom pokazalo da je veoma djelotvorna u eliminaciji holesterola i da su osobe vrlo brzo počele da gube masne naslage.

Ključna stvar u ovoj dijeti je izbor namirnica – treba da birate nemasne proteine i zdrave masnoće koji će vam dati osjećaj sitosti i koji će vam kontrolisati apetit.

Sama dijeta se odvija u dve faze. U prvoj, koja traje 14 dana, redukuje se unos ugljenih hidrata i tada dolazi do promjene metabolizma budući da tijelo smanjuje proizvodnju insulina. Da bi se to postiglo, dvije nedjelje se ne jedu ni voće, ni žitarice, ni slatkiši, već uglavnom nemasno meso i riba sa puno neskrobnog povrća.

Na svakodnevnom jelovniku su i niskomasni sirevi i orašasti plodovi.

Poslije dvije nedjelje, kada nastupi druga faza, u ishranu se uključuju integralne žitarice, voće i krompir.

Kakvi su rezultati što se tiče mršavljenja?

U prve dvije nedjelje obično se gubi oko dva kilograma, a za dva mjeseca od pet do 15 kg, naravno, u zavisnosti od početne težine.

Ako vam se ove brojke čine premale, sjetite se da je u pitanju izuzetno zdrava dijeta koja će vam pomoći da tjelesne funkcije dovedete u normalu a da će glavni „udar“ na tjelesne masnoće biti upravo u dijelu stomaka.

Obavezno treba da imate tri obroka: doručak, ručak i večeru. Ako ste gladni, tu su i dvije užine kada se jedu sjemenke ili povrće.

Količina hrane treba da bude umjerena, a kao mjera se može koristiti dlan, tj. šaka – količina mesa ili ribe koju ćete pojesti za jedan obrok treba da bude veličine vašeg dlana, šaka pasulja, oraha i soje je taman koliko vam treba po obroku.

Sir treba da jedete u malim količinim, ne više od 100 g po obroku. Što se tiče povrća, jedite koliko god želite.

Da li je teška?

Pa ako ste zavisni od putera, kačkavalja, slatkiša i slaniša, neće vam biti lako. Međutim, hrana je toliko raznovrsna i ima toliko sjajnih recepata i kombinacija da se slobodno može reći da spada u lakše dijete.

Da li je skupa?

Pa i nije baš jeftina, jer podrazumjeva proizvode od žitarica i integralnog brašna, najkvalitenije meso i ribu, kao i maslinovo ulje.

JELOVNIK

Doručak

2 kriške integralnog hleba, 50 g mladog sira, jabuka, sok po pomorandže

Užina

Banana

Ručak

150 g grilovanih pilećih prsa, 150 g zelene salate, 200 g integralnog pilava, 30 g tvrđeg sira

Užina

½ šoljice smrznutih kupina i 200 g grčkog jogurta

Večera

150 g pastrmke pečene u rerni, salata od 3 krompira i glavice crnog luka

Pilav sa integralnim pirinčem

Potrebno je

200 g pilećih prsa, 200 g integralnog pirinča, 2 dl pileće supe, glavica luka, šargarepa

Priprema

Na maslinovom ulju prodinstajte luk, dodajte sjeckano bijelo meso i pirinač, kratko propržite, pa postepeno nalivajte supu i dinstajte dok se pirinač ne skuva. Poslužite uz salatu po želji, piše Blic Žena.

Srpskainfo

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *