Zbog čega je kvalitetna oprema za rad važna?

September 1, 2022, 12:29 pm

Bez alata nema zanata kao ni sigurnog rada bez odijela, kacige, zaštitnih rukavica, radnih cipela, specijalnih naočara i takozvane odeće visoke vidljivosti sa fluorescentnim prslucima. Majstorima u najširem značenju te riječi je, dakle, sem vještih ruku vrlo važno da obuku odijelo koje će im omogućiti da sigurno rade zaštitićeni od mogućih povreda.

Zato nije na odmet da se podsjetimo koja će oprema zaštititi korisnike od mogućih rizika po zdravlje i omogućiti im da posao završe. Mada ima dosta onih koji za rekreaciju najradije biraju upravo zaštitnu opremu i “jake” cipele, poput planinara recimo. I jednima i drugima koristiće poneki savjet i preporuka kako i kada šta da obuku i koriste.

Zaštitnu opremu nose varioci, građevinci, rudari

Zaštitnu opremu na poslu nose varioci, drvoseče, građevinski radnici, električari, perači prozora na visokim zgradama, zaposleni u hemijskoj industriji, putari, rudari, vatrogasci, kao i majstori – poput vodoinstalatera. Nema sumnje da su radne cipele jedan od osnovnih dijelova njihove opreme za rad. 

Da bi ispunile očekivanja svakako moraju da budu izrađene od izdržljivog materijala, da budu udobne i posle višečasovnog nošenja. Da posluže i nekome ko hoda po neravnom ili klizavom terenu, u fabričkom pogonu, na građevini, u radionici ili magacinu. Bitno je da su dugotrajne, a već pomenuti rekreativci nabavljaju ih jer su pogodne za duga pješačenja.

Važni su i kaciga, rukavice, odijelo, zaštita za oči

U zaštitnu opremu kao što rekosmo spadaju i kaciga, radno odijelo u vidu pantalona sa tregerima, kombinezon ili dvodijelni komplet sa jaknom. Nema sigurnog obavljanja posla bez zaštite za oči, maski za zaštitu disajnih organa, slušalica da štite od buke, rukavica, sigurnosnih pojaseva i prsluka sa fluorescentnim oznakama.

Svaka profesija nosi svoje rizike i zahtijeva drugačiji tretman i pažnju, opet u zavisnosti od alata, mašina, pribora i dodatne opreme. Jer metalne kopče na obući za električara ili zatvaranje na magnetnu kopču bilo bi vrlo opasno i neprimjereno poslu.

Ukoliko nešto nedostaje ili “nije u funkciji” greška mora biti prijavljena, a poslodavac je odgovoran da zaposlenima bude dato odgovarajuće radno odijelo. I svakako da dobiju uputstvo, prođu obuku i posle toga rade bezbijedno i odgovorno. 

Za fizičke poslove najbolje obući radno odijelo

Princip je jednostavan: kokretan posao – konkretno odijelo. I za stalno zaposlene radnike i one na praksi ili za omladince kojima fizički poslovi preko leta omogućavaju da zarade “neki dinar” za studiranje, plaćanje doma, nabavku garderobe. 

Ali pomisao na uniformu, ako bi se to uopšte moglo tako nazvati, momaka koji su, da bi više zaradili, stigli do Aljaske da pakuju ribu, najblaže rečeno izaziva čuđenje. Na rukama su zbog niske temperature nosili tri para rukavica i na sebe oblačili debelo odijelo koje spasava od mraza – tako da obično odijelo magacionera postaje “tako jednostavno za oblačenje” u odnosu na ovo opisano.

Šlem za drvosječe, vatrogasce, putare

Nema sumnje da samo kvalitetna oprema za rad može da ispuni ulogu koja joj je namijenjena. Takav je slučaj i u građevinarstvu gde, zbog manjka domaće radne snage, investitori dovode sve češće radnike iz susednih zemalja ili još i dalje – iz Kine, Kuvajta ili Bangladeša. Dobra obuća i šlem prije svega – neophodni su svakom građevincu, inženjeru ili “fizikalcu”.

I radnici koji seku stabla u šumi po pravilu trebalo bi da nose šlem da zaštite glavu, posebne naočare (kao za skijaše) da ih štiti od piljevine koju testera sije svuda unaokolo, potom zaštitne čizme ili cipele za teren kao i odijelo jarkih boja da budu vidljivi drugim kolegama. 

Sličan je slučaj i sa putarima koji nose narandžaste ili žute prsluke i jakne, da bi bili uočljivi vozačima koji najčešće tutnje. Vatrogasci imaju odijela od višeslojne tkanine koja ih štiti od vatre. Prije sto i više godina, nisu smjeli da ulaze u zapaljene kuće da i sami ne stradaju, jer ih je odijelo štitilo od toplote i vlage, ali ne i od plamena. 

Ispod odijela je dobro nositi pamučnu majicu

Vaspitačice, kuvari, konobari, ljekari isto nose nose uniforme u skladu sa poslom kojim se bave, ni nalik putarima i vatrogascima, naprimjer. Ali, ako žene rade kao policajke recimo, nose odijelo poput svojih kolega. Slično je i sa stjuardesama i stjuartima. Uglavnom, propisi i pravilnici moraju da se poštuju.

Kako se radno odijelo održava? Jednostavno, pere se u mašini za veš ili se nosi na hemijsko čišćenje. Poželjno je da se radno odijelo oblači preko pamučne majice. Ukoliko je odijelo izrađeno od posebnim materijala onda poslodavac mora da se pobrine za održavanje odijela za posao. 

Možda ste sve ovo znali, možda i niste, možda su piloti za vas najljepše obučeni ljudi na poslu, ipak ne zaboravite da su kvalitetno zaštitno odijelo i oprema vrlo važni za bavljenje mnogim poslovima i neophodni su da prije svega zaštitite čovjeka. Ljepota je tu manje važna.

Izvor: akvokado.rs

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *