Zakon o akcizama neprovodiv brojne greške pri usvajanju (VIDEO)

December 22, 2017, 7:37 pm

Obiman dnevni red delegata Doma naroda državnog Parlamenta na kome su se nalazila brojna zakonska rješenja i čak 74 revizorksa izvještaja nije spriječio državne delegate da i danas vode polemiku o akcizama. Sada je ključno pitanje da li je ovaj zakon uopšte provodiv ili je riječ o teoriji zavjere.

Set zakona o akcizama u jednom tekstu usvojen je na bosanskom i hrvatskom jeziku, na srpskom je sadržaj drugačiji. Iako u različitim sadržajima postojeći tekstovi seta zakona o akcizama, ističe predsjedvajući Doma naroda Ognjen Tadić – biće potpisani i objavljeni u službenom glasniku.

“Ja ne znam šta će kreditori u ovom slučaju da urade jer je usvojen zakon koji nije primjenjiv. Možemo da uđemo u teoriju zavjere pa da kažemo da je neko usvojio zakon da bi dobio kredite, a da se ti zakoni neće primjenjivati”, istakao je Tadić.

“Kako je moguće da iz jedne institucije izađu različiti tekstovi istog zakona, ja stvarno nemam odgovor na to pitanje i ne mislim da je to samo slučjnost”, kaže zamjenik predsjedavajućeg Bariša Čolak.

A kako i na koji način otkloniti ovaj propust – takođe niko ne zna. Jedno od mogućih rješenja je odlazak u novu proceduru. Međutim pitanje odgovornosti i dalje ostaje.

“Osnovnu i temeljnu grešku u ovim tekstovima, kada je u pitanju verzija na srpskom jeziku, napravljena u sekretarijatu Vijeća ministara, gdje je bila obaveza lektorisanja ovog zakonskog projekta, i to se nije ujednačilo u identičan tekst”, rekao je Safet Softić, zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda.

Inače, delegati državnog Parlamenta podržali su danas revizorske izvještaje za 74 državne institucije. Deset institucija dobilo je mišljenje s rezervom i skretanjem pažnje. 40  je  dobilo je pozitivno mišljenje sa skretanjem pažnje, dok su samo 23 institucije dobile čisto pozitivno mišljenje.

“Ukupno smo dali 544 preporuke i uočeno je da ih je lakše implementirati ukoliko se odnose samo na pojedinačne institucije i ako su u pitanju institucije s manjim budžetima”, objasnio je zamjenik glavnog revizora iz Kancelarije za reviziju BiH, Jasmin Pilica.

U svojim izvještajima revizori su analizirali i troškove u diplomatsko-konzularnim predstavništvima BiH, s tim u vezi izvještaj ministarstva inostranih poslova i ovaj put je ocijenjen s rezervom.

“Vijeće ministara nije efikasno u upravljanju troškova smještaja u institucijama BH i da status diplomatsko konzularnog predstavištva nije adekvatan”, dodao je Pilica.

“Mnogo bi toga riješilo kad bi imali zakon o vanjskim poslovima- finansijsko izvješće Ministarstva je uvijek s rezervom zato što ne postoji zakon i ne zna se na osnovu čega rade”, rekla je Zdenka Džambas, delegat HDZ-a BiH u Domu naroda.

Revizori su danas ukazali i na slabosti koje su uočene, a tiču se uglavnom postupaka u javnim nabavkama, te okvira popisa imovine, sredstava i obaveza te problema s višegodišnjim kapitalnim ulaganjima, odnosno ne realizacijom ulaganja. Inače, delegati doma naroda nisu primili k znanju Izvještaj o radu Visokog sudskog i tužilačkog savjeta. Od 14 prisutnih delegata 10 ih je bilo protiv, a 4 su bila suzdržana.

TV K3

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *