Više od 800.000 KM košta zakup prostora za institucije

June 23, 2015, 11:47 am

Odgovarajući na pitanje delegata Doma naroda parlamenta BiH Halida Genjca /SDA/, Zvizdić je rekao da neke institucije, među kojima Institucija ombudsmana, Agencija za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije, Agenciji za visoko obrazovanje i druge, ne žele da pređu u nove prostorije jer ih smatraju neadekvatnim za rad.

Prema njegovim riječima, Savjet ministara preduzima mjere kako bi postojeće stanje bilo prevaziđeno i poboljšano.

Pitanje delegata Dragutina Rodića /DNS/ odnosilo se na najavljenu izgradnju deponije radioaktivnog otpada na lokalitetu Trgovska gora kod Novog grada, što bi predstavljalo potencijalnu opasnost za građane koji žive u tom području i u BiH i Hrvatskoj.

Predsjedavajući Savjeta ministara odgovorio je da Ministartvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH vodi ovaj proces i da je već u kontaktu sa resornim ministarstvom u Hrvatskoj kako bi problem bio riješen na najbolji mogući način, uz punu zaštitu zdravlja ljudi i životne sredine.

“Hrvatska strana nikada nas zvanično nije obavijestila o svojoj namjeri da gradi pomenutu deponiju, što nam otežava cijelu situaciju i usporava donošenje mjera za pravazilaženje problema”, naveo je Zvizdić.

On smatra da institucije BiH, uključujući i parlament, treba da Hrvatskoj upute energičniji zahtjev za rješavanje ovog problema.

Martin Raguž /HDZ 1990/ interesovao se za rad Komisije za integrisano upravljanje granicom BiH, te u vezi sa statusom i radom međunarodnih graničnih prelaza u uslovima nakon ulaska Hrvatske u EU, s obzirom da su se na granici pojavili problemi, posebno u jeku turističke sezone.

Zvizdić je odgovorio da Hrvatska još nije pokazala zainteresovanost za efikasno rješavanje ovog pitanja u pograničnom pojasu i da još nije imenovala svoje članove u zajedničku komisiju.

“O ovome će Savjet ministara BiH razgovarati već na sjednici u četvrtak, 25. juna”, najavio je Zvizdić.

Raguž smatra da u ovaj proces treba da se uključi i Evropska komisija.

Ministar civilnih poslova BiH Adil Osmanović najavio je da će uskoro biti formiran i treći saziv Komisije za mlade u BiH. On je, odgovarajući na pitanje delegata LJilje Zovko /HDZ/, rekao da Savjet ministara razmatra to pitanje.

Iz Ministarstva pravde BiH je delegatu Mariju Karamatiću /HSS/ odgovoreno da oni nisu nadležni za pitanja u vezi sa radom Spoljnotrgovinske komore BiH i članarinom u toj instituciji.

Nakon pitanja delegata, Dom naroda nastavio je sjednicu prema utvrđenom dnevnom redu.

Odbačena Novićeva inicijativa

Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH nije prihvatio prijedlog delegata Sredoja Novića /SNSD/ da se u dnevni red današnje 6. sjednice uvrsti tačka o postizanju saglasnosti o identičnom tekstu Zakona o prebivalištu i boravištu građana BiH.

Nović je naveo da se zbog neprimjenjivanja ovog zakona oko 1.000 lica nalazi u BiH na lažnim adresama ili uopšte nemaju prebivalište, zbog čega BiH gubi milione KM jer ne može da naplati izrečene kazne presuđenim licima, niti može da privede pravdi određena lica koja su počinila krivična djela.

“Ovo je važno pitanje za sve nas u BiH”, poručio je Nović.

Delegat Halid Genjac /SDA/ nije bio za ovu inicijativu, ističući da pomenuti zakon nudi neka neprihvatljiva diskriminatorska rješenja i da ga treba vratiti u redovnu parlamentarnu proceduru gdje se može amandmanski djelovati.

Zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda parlamenta BiH Ognjen Tadić pozvao je Genjca i Novića, koji su predsjednici bošnjačkog i srpskog kluba Doma naroda, da dijalogom pokušaju da usaglase stavove o ovom osjetljivom pitanju, pa da tek onda krenu sa inicijativama za uvrštavanje ove tačke dnevnog reda i obezbijede pozitivnu atmosferu za rad u ovom domu.

Za Novićevu inicijativu glasali su svi delegati iz reda srpskog naroda, dok su svi ostali bili protiv.

Srna

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *