Većina Android aplikacija šalje i prima nepotrebne podatke

November 24, 2015, 12:20 pm

Polovina tih “tajnih” komunikacija otpada na standardne analitičke informacije o performansama aplikacije i statističke podatke, koji pomažu developerima da poboljšaju svoj softver. Ali, druga polovina nema nikakve veze sa analitikom.

“Ono što je interesantno je da drugih 50 procenata (poslatih i primljenih podataka) ne može biti pripisano analitici,” izjavila je Julia Rubin, vođa istraživačkog tima, i dodala: “Iza ovih tajnih komunikacija može stajati vrlo dobar razlog. Ne želimo reći da one moraju biti uklonjene. Samo želimo reći da korisnici trebaju da budu obavešteni o njima.”

Kao primjer tih “tajnih” komunikacija, ekipa sa MIT-a je navela Walmart aplikaciju, koja korisnicima omogućava da skeniraju bar-kodove proizvoda na policama Walmart-ovih prodavnica kako bi provjerili njihove cijene – prilikom skeniranja koda, Walmart aplikacija iz nekog razloga stupa u kontakt sa eBay-ovim serverom.

Kako bi dokazali da spomenute komunikacije nemaju skoro nikakvog uticaja na korisničko iskustvo, istraživači sa MIT-a su modifikovali 47 od 100 najpopularnijih Android aplikacija, kako bi u njima zatvorili kanale za tajne komunikacije – u 30 od tih 47 aplikacija, korisnici nisu mogli pronaći nikakve razlike u odnosu na regularne verzije.

Kod 9 aplikacija je primjećen nedostatak reklama; u 3 slučaja, korisnici su primijetili “manje” razlike u odnosu na standardne verzije aplikacija, dok je 5 aplikacija nakon modifikovanje postalo disfunkcionalno.

(NN/itvesti.info)

 

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *