Usorac: odstrel divljih svinja mora se odraditi planski (VIDEO)

August 15, 2019, 4:18 pm

Ministarstvo poljoprivrede Republike Srpske donijelo je akte kojima je propisan aktivan odstrel divljih svinja u svim lovištama, a posebno u lovištima koja graniče sa Republikom Srbijom.  Predsjednik poljoprivednih proizvođača i mljekara Vladimir Usorac, koji je I sam aktivni lovac, kaže da bi neorganizovan odstrel mogao dovesti do raseljavanja I razbježavanja ovih životinja po cijeloj Republici Srpskoj, a samim tim i do širenja bolesti.

U resornom Ministarstvu saopštili su se da su Akti doneseni s obzirom na pojavu afričke kuge svinja u Srbiji, kao i na pojavu šteta na poljoprivrednim usjevima koje pričinjavaju divlje svinje u Republici Srpskoj. Ministarstvo navodi da se odstrel, kao i mjere gajenja i  zaštite ove vrste divljači sprovode isključivo u skladu sa zakonskim propsima i planskim dokumentima u lovištu.

Predsjednik poljoprivednih proizvođača i mljekara Vladimir Usorac rekao je da se prije početka odstrela mora napraviti studija i plan na osnovu kojeg će se divlje svinje uklanjati u lovištima. Mora se definisati i biološki minimum, odnosno broj ovih životinja koje se neće odstijeliti, jer su divlje svinje, pored toga što su štetočine, važan nosilac u lancu ishrane, kazao je Usorac.

“Mislim da je dobra mjera preporuka Ministrastva da se vrši odstrel divljih svinja, ali to se ne smije raditi stihijski, već planski i dobro organizovano. U to moraju biti uključena i lovačka udruženja i Ministrastvo i poljoprivredni savezi. Ne smije doći do progona, odnosno ne smijemo da ih pokrenemo, pa da od Drine dođu do Une. Samim tim bi došlo I do širenja eventualne zaraze sa jedne regije na drugu”, objasnio je Usorac.

Istovremeno, od odstrijeljenih divljih svinja uzimaće se uzorci koji će u saradnji sa Veterinarskim institutom Dr. Vaso Butozan biti ispitivani na pojavu afričke kuge svinja, navodi se u saopštenju Ministarstva. U ovoj veterinarskoj .instituciji apeluju na farmere da spriječe kontakt svinja sa zaraženim životinjama illi njihovim mesom.

Divlje svinje su najčešći prenosnik ove afričke svinjske juge. Ovo je virusna bolest sa simptomima koji liče na klasičnu svinjsku kugu. Počinje sa krvavim prolivom, crvenim i modrim promjenama na koži, sa respratornim infekcijama i upalama pluća. Virus zahvata sve organske sisteme, i životinja u skoro 100 odsto slučajeva nakon oboljevanja, izumire. Ova bolest nije opasna za ljude,  ukoliko bi došlo do konzumacije mesa zaraženog ovim virusom, čovjek ne bi imao zdravstvenih problema. Podsjećamo, u Srbiji je prije nekoliko dana potvrđeno prisustvo afričke kuge, zbog čega su vlasti BiH zabranile uvoz mesa iz ove zemlje.

TV K3

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *