Uslovi za članstvo u EU: BiH najgore ocjene?

October 7, 2014, 9:38 am

Iako se sadržaj izvještaja do same objave krije od javnosti, izvjesno je da će BiH od ključnih evropskih zvaničnika dobiti najgore ocjene, s obzirom na to da je jedina država koja u ovom procesu nije ostvarila nikakav napredak. Naime, Evropska komisija sutra će objaviti izvještaje o napretku za BiH, Srbiju, Crnu Goru, Makedoniju, Albaniju, i odvojeno za Kosovo, koje se, prema ranijem dogovoru, tretira zasebno sa zvjezdicom i fusnotom.

Takvi su i utisci u Briselu, gdje rijetko ko spominje BiH u kontekstu proširenja, koje je i kao proces dobilo žestok udarac pri dolasku nove Evropske komisije, sa Žan Klodom Junkerom na čelu. Novi lider Evropske komisije najavio je pauzu u proširenju od pet godina.

Uprkos tome, u Briselu nastavljaju rad na pripremi država koje žele postati članice. Uoči objave izvještaja, Evropska komisija juče je objavila pet uslova koje svaka država mora da ispuni, a koji uključuju vladavinu zakona i borbu protiv korupcije.

Vladavina zakona je u središtu procesa proširenja. Zemlje koje žele pristupiti Evropskoj uniji prvo moraju da se posvete pitanjima, poput reforme pravosuđa i borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije, ističu iz EK. Odlazeća Evropska komisija sutra će usvojiti izvještaje o napretku i paket za nastavak proširenja, a javnosti će ga predstaviti dosadašnji komesar za proširenje Štefan File.

Srbiji najpozitivniji izvještaj

Od svih balkanskih zemalja u procesu pridruživanja Srbija će dobiti najpozitivniji izvještaj Evopske komisije, saznaje Tanjug u sjedištu EU u Briselu. Kako izvor ističe, Srbija je ostvarila najveći napredak od šest balkanskih zemalja.

Izveštaj EK za Srbiju, prema izvorima, neće sadržati zahtjev da se Srbija priključi sankcijama protiv Rusije.

“Odnosi Srbije i Rusije se uopšte ne pominju, a sve priče o zahtjevu da se uvedu sankcije su besmislice, koje potiču iz medija”, rekao je visoki funkcioner EU, koji je upoznat sa sadržajem izvještaja.

On navodi da će se u zaključcima izvještaja naći konstatacija da Srbija nije do kraja uskladila svoju spoljnu politiku sa EU, da se očekuje da to postepeno učini do formalnog učlanjenja u EU i da je to sve što EK ima da kaže o ovoj temi.

Kada je riječ o otvaranju prvih poglavlja u procesu pridruživanja EU, izvještaj neće sadržati nikakvu konkretnu preporuku Komisije. “EK predlaže samo početak pregovora o pridruživanju, a tempo otvaranja poglavlja je u isključivoj nadležnosti zemalja članica”, kažu u Komisiji.

“Šanse da se poglavlja otvore u decembru postoje, ali pojedine zemlje, uprkos nastojanjima Italije, smatraju da je još rano za to”, kažu Tanjugovi diplomatski izvori.

Italija u ovom polugodištu predstedava EU, a njeni predstavnici pružaju punu podršku što skorijem otvaranju poglavlja sa Srbijom.

 

(agencije)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *