Tužba sudu tek ako spor ne riješe mirno

March 4, 2017, 9:30 am

Ustavni sud Republike Srpske utvrdio je da da je odredba Zakona o radu RS, kojom je definisan proces podnošenja tužbe radnika protiv poslodavca, u skladu sa Ustavom te da njome nisu narušena radnička prava.

Inicijativu za ocjenu ustavnosti člana 201. Zakona o radu RS, kojom je definisana procedura podnošenja tužbe protiv poslodavca, podnio je Savez sindikata Srpske.

Predstavnici zaposlenih smatraju da radnici kojima je poslodavac narušio prava ne moraju prvo spor da rješavaju kod Agencije za mirno rješavanje radnih sporova, već da mogu odmah da podnesu tužbu nadležnom sudu.

Zakonom o radu, odnosno njegovim članom 201. definisano je da radnik, koji smatra da mu je poslodavac narušio prava, može podnijeti tužbu nadležnom sudu tek ako taj spor nije riješen u postupku mirnog rješavanja kod nadležnog organa. Generalni sekretar Saveza sindikata RS Velka Odžaković kazala je da je Sindikat zatečen odlukom Ustavnog suda i da i dalje tvrde da član 201. ograničava radnike u ostvarivanju radničkih prava na sudsku zaštitu.

– Vlada RS smatra da se radnik obavezno mora obratiti Agenciji za mirno rješavanje radnih sporova, pa tek onda sudu. Mi tvrdimo da to treba da bude alternativa, odnosno da radnik može da se obrati Agenciji ili pak sudu, da ne treba striktno da bude vezan za nadležne institucije koje vode mirno rješavanje radnih sporova – kazala je Odžakovićeva.

Naglasila je i da je sporno to što radnik ima rok od 30 dana da se obrati Agenciji za mirno rješavanje radnih sporova od dana učinjene povrede.

– Svi zaposleni, međutim, ne mogu znati kada je poslodavac prekršio njihova prava – kazala je Odžakovićeva.

Naglasila je da, iako je Ustavni sud RS donio konačnu odluku, sindikat smatra da je ovim članom Zakona o radu RS, radnicima ograničeno pravo na sudsku zaštitu, ne samo po propisima RS, već i Međunarodnoj konvenciji.

– Ovaj član sužava prava radnika i nije u skladu sa našim pozitivnim pravnim propisima, odnosno pravu svakog građanina da ima sudsku zaštitu – navela je Odžakovićeva.

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS Milenko Savanović juče se nije javljao na telefon.

Procedura
Zakon o radu usvojen je krajem 2015, a na snagu je stupio polovinom januara prošle godine. Protiv ovog zakonskog rješenja bio je Savez sindikata RS, koji je odbio i da učestvuju u njegovoj izradi.

Nakon što je Zakon o radu stupio na snagu, Savez sindikata je uputio zahtjev Ustavnom sudu RS za ocjenu ustavnosti i zakonitosti postupka usvajanja Zakona o radu, jer kako su naveli tada nije postojao osnov da taj zakon bude usvojen po hitnoj proceduri. Pored toga, podneseno je i više zahtjeva za ocjenu ustavnosti i zakonitosti određenih članova Zakona o radu.

(Glas srpske)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *