Troje naučnika dele Nobela za medicinu

October 6, 2014, 6:48 pm

Institut Karolinska je naveo da se pola nagrade dodeljuje američko-britanskom naučniku O'Kifu, a druga polovina norveškom paru Moser.

Dobitnici Nobelove nagrade: Džon O'Kif, bračni par Maj-Brit i Edvard Moser

U saopštenju se navodi da su naučnici nagrađeni “za otkriće ćelija sistema prostorne orijentacije u mozgu”, što omogućava kretanje.

“Otkriće ta tri naučnika rešilo je problem za čijim su rešenjem vekovima tragali naučnici i filozofi: kako mozak stvara mapu prostora koji nas okružuje i kako jedinka nalazi put kroz složeno okruženje”, navodi se u saopštenju.

O'Kif je 1971. godine otkrio prve komponente sistema prostorne orijentacije u mozgu.

Naučnik je identifikovao nervne ćelije u delu mozga zvanom hipokampus, koje se aktiviraju kada je neko na određenom mestu u nekoj prostoriji. Kako se osoba kreće, aktiviraju se druge ćelije, takođe u hipokampusu.

O'Kif je, sprovodeći eksperiment nad laboratorijskim pacovima, otkrio da mozak na taj način stvara “mapu kretanja” ili pozicioniranja.

Posle više od tri decenije, norveški naučni i bračni par Moser je otkrio ključnu komponentu sistema prostorne orijentacije mozga.

Maj-Brit i Edvard Moser identifikovali su još jednu vrstu nervnih ćelija nazvanu “nervna rešetka” koja stvara koordinaciju nerava u tom sistem što omogućava precizno kretanje u prostoru.

Naknadnim istraživanjem Norvežana otkriveno je kako te ćelije određuju tačan položaj u prostoru.

Kasnije je otkriveno da pacijenti s Alchajmerovom bolešću imaju oštećenje na hipokampusu zbog čega gube smisao za prostornu orijentaciju.

“To otkriće sistema kretanja u mozgu omogućilo je da naučnici bolje shvate mehanizam kretanja ljudi i kako njegov gubitak u određenim bolestima utiče na kognitivne funkcije čoveka”, navodi se u saopštenju Instituta.

Džon O'Kif, rođen 1939. godine u Njujorku, doktor je fiziološke psihologije. Od 1987. godine radi na Univerzitetu u Londonu gde je imenovan za profesora kognitivne neuronauke.

Maj-Brit Moser, rođena 1963. godine u Norveškoj, doktor je neuronauke i direktor centra kognitivne neuronauke u Trondhejmu.

Njen suprug Evdard, rođen 1962. godine, takođe Norvežanin, doktorirao je neurofiziologiju u Edinburgu i tokom postdoktorskih studija intenzivno je sarađivao sa O'Kifom u Londonu.

Nagrada za medicinu otvara “sezonu” dodele Nobelovih nagrada.

Nagrade za dostignuća u nauci, književnosti i za mir prvi put su dodeljene 1901. u skladu sa željama tvorca dinamita i biznismena Alfreda Nobela.

Nobelova nagrada iznosi osam miliona švedskih kruna (1,1 milion dolara).

Svečana dodela nagrada je 10. decembra, na dan Nobelove smrti.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *