Trampova kandidatura podstakla prodaju knjiga

December 17, 2016, 9:23 am

Uspon Donalda Trampa od kandidata iz redova slavnih ličnosti, preko neubedljivog pretendenta za predsedničkog kandidata Republikanske stranke do pobednika na američkim predsedničkim izborima povećao je interesovanje za stare i nove knjige, kako beletristike tako i esejistike i publicistike, od memoara novinara završenih tokom kampanje do dokumenta na kome će Tramp položiti zakletvu kada preuzme dužnost predsednika SAD.

Ovo je pet dela čija čitanost je podstaknuta zbog Trampa.

Knjiga Džej Di Vansa “The Hillbilly Elegy”, gde su se liberali zbunjeni Trampovom pobedom okrenuli Vansovim sećanjima o njegovim rođacima u ruralnom Kentakiju i Ohaju. Vans je u intervjuu za AP letos govorio o tome kako Tramp privlači belce iz radničke klase.

„On komunicira na način na koji mnogi ljudi mogu da se prepoznaju, to je jedna od stvari u kojima su zapravo obe stranke sve gore, a to je povezivanje s glasačima na emocionalan i instinktivan način”, rekao je Vans.

Knjiga voditeljke televizije Foks Megan Keli “Settle for More” bila je najavljena početkom 2016. godine, što sada izgleda kao daleka prošlost kada je izgledalo da Tramp ime minimalne šanse da dođe u Belu kuću i kada je Rodžer Ejls bio čvrsto na čelu Foks njuza.

Do objavljivanja knjige sredinom novembra Ejls je morao da ode sa svoje funkcije zbog brojnih optužbi za seksualno uznemiravanje, a Tramp je izabran za predsednik.

Megan Keli je imala mnogo vesti o obojici. Ona je navodila da ju je Ejls seksualno uznemiravao na početku njene karijere i da je Tramp pokušao da je zastraši kada mu se suprotstavila tokom republikanske debate 2015. oko njegovih komentara o ženama.

Keli je bila izložena dugim i vrlo ličnim napadima od strane Trampa i pisala je da su joj njegove pristalice upućivale pretnje smrću.

U knjigama Sinklera Luisa “It Can't Happen Here” (To ne može ovde da se dogodi) i Filipa Rota “The Plot Against America” (Zavera protiv Amerike) neki čitaoci inspirisani Trampovom kampanjom tražili su odgovore u prošlosti, ne samo iz istorije nego i iz beletristike katastrofe.

Luisovo satirično upozorenje o krhkosti demokratije napisano je sredinom 1930-ih, kada su nacisti bili u usponu u Evropi i kada su populistički demagozi kao što je Hjui Long iz Luizijane bili viđeni kao konkurenti protiv predsednika Frenklina Ruzvelta.

Rotova knjiga, objavljena 2004, govori o autorovom rodnom Njuarku, u američkoj državi Nju Džerzi s početka 1940-ih. Premisa je autoritarna vlada pod predsednikom Čarlsom Lindbergom, herojem pilotom koji je kasnije postao otvoreni antisemita i koji se zalagao za „Ameriku na prvom mestu“ i verovao da zemlja ne treba da uđe u Drugi svetski rat i da se bori protiv nacista.

Jedna od neočekivanih knjiga kojoj je porasla čitanost je američki Ustav. Na demokratskoj predsedničkoj konvenciji najpotresniji govor, bar prema svetu knjiga, nije dala predsednička kandidatkinja Hilari Klinton, nego otac muslimanskog američkog vojnika ubijenog 2004. za vreme iračkog rata.

On je emotivno osudio Trampove negativne komentare o muslimanima držeći Ustav u ruci i pitajući se da li ga je Tramp uopšte pročitao. Tramp je odgovorio sa naletom besnih Tviter poruka, a tekst iz 18. veka postao je bestseler.

Zatim knjiga Donalda Trampa “The Art of the Deal”, objavljena 1987. godine, njegova prva knjiga koja mu je pomogla da postane slavan i koju on neumorno pominje. Njegovo neprestana tvrdnja da je da je ta knjiga večiti bestseler u poslovnom svetu se osporava, ali knjiga je prodavana u milionskom tiražu i dobar deo godine bila je visoko na vrhu najprodavanijih knjiga „Amazona“.

Knjiga je dobila nove čitaoce iako se njen autor, pisac iz senke, Toni Švarc distancirao od tog dela i rekao da bi knjigu nazvao, da je sada piše, „Sociopata“.

RTS

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *