Tanasković: Šanse Srbije da spriječi prijem Kosova nisu male

October 22, 2015, 7:14 am

– Rezultati glasanja na sjednici Izvršnog savjeta uvjerljivo su potvrdili da se planskom i intenzivnom diplomatskom aktivnošću u koju se, i kao u ovom slučaju, uključe svi državni i nacionalni potencijali, i u nepovoljnim okolnostima mogu postići konkretni rezultati – rekao je Tanasković.

Do zasjedanja Generalne konferencije Uneska početkom novembra nije ostalo mnogo vremena, tako da će Srbija, kako kaže, svakako nastaviti s argumentovanim ubjeđivanjem širokog kruga država da iz više jakih razloga nije prihvatljivo izjasniti se u prilog članstva Kosova u ovoj specijalizovanoj agenciji UN.

– Iako nije preporučljivo gajiti optimizam bez pokrića, uvjeren sam da šanse Srbije da spriječi prijem Kosova u Unesko nisu male – ističe on.

Prema njegovim riječima, Srbija ne može biti zadovoljna činjenicom da je Izvršni savjet odlučio da preporuči zahtjev Kosova Generalnoj konferenciji Uneska, ali “sve ostalo, od atmosfere i toka sjednice, do rezultata glasanja i načina na koji su pojedine države obrazložile svoj glas, ohrabrujuće je u smislu potencijalne produktivnosti političke poruke onoga što se juče dogodilo u pariskom sjedištu Uneska”.

Na pitanje sa kojim zemljama bi Srbija mogla da razgovara kako bi one promijenile svoj stav, Tanasković kaže da, ako isključimo države koje su svojim potpisima na samom početku podržale prijedlog Albanije da se tačka sa zahtjevom Kosova stavi na dnevni red zasjedanja Izvršnog savjeta, kao i neke koje i bez pitanja ističu svoju privrženost njegovom članstvu u Unesku, vrijedi razgovarati sa svima.

A, kako kaže, ne treba zaboraviti da Generalnu konferenciju čini 195 država.

Poučan je primjer Papue Nove Gvineje koja je, kako objašnjava, kosponzorisala prijedlog Albanije, a njen predstavnik ne samo da se prilikom glasanja uzdržao, već je čak zatražio da se ime njegove zemlje ukloni sa spiska kosponzora.

Do toga sigurno ne bi došlo da, kako navodi, najvišim zvaničnicima ove daleke pacifičke zemlje nije objašnjeno o čemu se zapravo radi.“Tužno je da to i dalje nije jasno nekim našim rođacima i najbližim susjedima“, zaključio je Tanasković.

 

Tanjug

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *