Tajna reljefa na fasadi Narodne skupštine RS

July 27, 2021, 6:56 am

Zgrada nekadašnjeg Doma JNA, u kojoj danas stanuje Narodna skupština RS, smatra se najljepšim zdanjem u Banjaluci izgrađenim u doba socijalizma. A najljepši detalj na fasadi ove građevine je reljef čuvenog vajara Marijana Kockovića.

Uz Antuna Augustičnića, autora spomenika na Šehitlucima, odnosno Banj Brdu, Kocković je vjerovatno najslavniji umjetnik koji je ostavio svoj pečat na arhitekturi Banjaluke.

A i biografija ovog vajara je više nego intrigantna.

Kako je nedavno, na svom Fejsbuk profilu podsjetio banjalučki istoričar Zoran Pejašinović, Kocković je kao 19-ogodišnji mladić otišao u partizane, ranjavan je i nekoliko puta odlikovan.

Poslije Drugog svjetskog rata je kao umjetnik stekao svjetsku slavu. Izlagao je u Kanadi, SAD, Japanu, Sovjetskom Savezu i širom Evrope.

Portretisao je Sofiju Loren, Ričarda Bartona, Jula Brinera, Džona Kenedija, Mikisa Teodorakisa i svog vrhovnog komandanta, Josipa Broza Tita.

Kocković se 1966. trajno naselio u Dubrovniku. Na Lapadu je izgradio kuću s ateljeom i malom galerijom. U njoj je držao ljetnu školu za studente iz Mičigena, a i sam je često putovao u Ameriku i tamo izlagao.

 

Kockovićeva supruga Slobodanka Đokić, takođe likovna umjetnica, osamdesetih godina je teško oboljela. Umrla je 30. maja 1991. godine, u doba raspada Jugoslavije i u osvit krvavog rata.

Marijan je nakon Slobodankine sahrane sa groblja otišao kući i ubio se.

Zgrada tadašnjeg Doma JNA u Banjaluci, koju krasi Kockovićev reljef, kako navodi Pejašinović, završena je u proljeće 1973. godine, po projektu Kasima Osmančevića.

Kocković je na ovom zdanju načinio fasadne reljefe, koji su prožeti ornamentikom i istorijskim motivima, a neki od tih motiva potiču sa stećaka.

Srpskainfo

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *