Svaki dan skidate šminku micelarnom vodom i pravite grešku

April 6, 2019, 8:39 am

Da li je micelarna voda zaista čudotvorno sredstvo za skidanje šminke ili marketinški trik kom smo se naivno priklonili? Ovo je prava istina.
Kada se prije koju godinu pojavila na tržištu, micelarna voda je brzo postala hit i nezaobilazna stavka u nezi svake žene. Efikasnost i jednostavnost korišćenja glavni su aduti ovog proizvoda, koji je sada uvršten u ponudu gotovo svakog kozmetičkog brenda. Menja potrebu za vodom i lavaboom, bez problema otapa šminku i nečištoću, i to samo jednim pokretom. Ujedno je i jedan od najkontroverznijih bjuti proizvoda za čišćenje lica, te je predmet brojnih polemika dermatologa i kozmetologa. Zato je za Blic Žena dr Nevenka Dokmanović, specijalista dermatovenerologije, otkrila koje su to prednosti i mane ovog čudotvornog proizvoda.

U čemu je njena tajna

Iako izgleda kao obična voda, micelarna voda je daleko od toga. Ona sadrži takozvane micele, mikrosfere koje privlače nečistoću, šminku i masnoću kao magnet. Njome se natopi tupfer, drži se nekoliko sekundi na koži i nježno istrlja. I sve to bez ispiranja! Ipak, ovu posljednju rečenicu treba uzeti s rezervom.

– Glavna prednost micelarne vode je u tome što ne sadrži alkohol i sapune, za koje znamo da ne utiču blagotvorno na kožu. Prilagođena je svim tipovima kože i uzrastima i veoma je djelotvorna u uklanjanju šminke i nečistoća sa lica – kaže dr Nevenka.

Da li se treba umivati poslije nje
Najveće nedoumice u vezi sa micelarnom vodom javljaju se kad je riječ o njenom ispiranju s lica. Dok nas kozmetičke kuće i dalje uvjeravaju da nema potrebe micelarnu ispirati s lica, neki dermatolozi to ipak preporučuju. Naime, neke micelarne vode sadrže agresivnije sastojke koje ne bismo smjeli da ostavimo na licu.

– Važno je istaći da postoji više tipova micelarnih voda i da je pri kupovini bitno da pazimo na to kom su tipu kože namjenjene. Takođe, važno je da obratimo pažnju da li micelarna voda sadrži propilen-glikol. On ostavlja masnjikav sloj na koži i treba ga isprati sa kože jer može da izazove iritacije – kaže sagovornica i dodaje da pri kupovini micelarne ne treba štedjeti novac i da uvijek umjesto komercijalnih brendova biramo one medicinski odobrene.

Ostale micelarne vode ne moraju da se ispiraju, a preporuka da umivanje poslije micelarne nije potrebno posebno se odnosi na osobe koje imaju veoma suvu kožu ili oboljenja poput rozacee.

Dvostruko čišćenje ipak potrebno

Mnogi dermatolozi i kozmetolozi ipak dijele mišljenje da je micelarna voda samo uvod u rutini skidanja šminke s lica, odnosno da ona samo priprema kožu za dalje korake čišćenja. Nakon što očistite lice micelarnom vodom, neizbježno je da se umijete gelom ili pjenom za lice. Ovu metodu bi posebno trebalo da primjenjuju žene koje se mnogo šminkaju. Nakon dvostrukog čišćenja koža je temeljno očišćena i spremna za nanošenje kreme ili seruma.

(Srpskainfo)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *