Sutra Vaskrs! (VIDEO)

April 27, 2019, 5:52 pm

Pravoslavni vjernici sirom svjeta danas obiljezavaju Veliku subotu, drugi dan hriscanske zalosti poslije Velikog petka – dana raspeca Isusa Hrista. Sutra ce proslaviti Vaskrs, najradosniji hriscanski praznik koji simbolise pobjedu zivota nad smrcu i dan Hristovog Vaskrsenja.

Veliku subotu vjernici obilježavaju u molitvi i tišini. Na ovaj posljednji dan nedjelje stradanja i smrti vjernici cjelivaju plaštanicu na Hristovom grobu koja se na Veliki petak svečano iznosi pred pravoslavne oltare i krajem dana u subotu, pred slavlje Vaskrsenja, uz poseban ritual ophoda oko crkve unosi u oltar.

Ponoćnom Vaskršnjom liturgijom završavaju se dani žalosti i počinje praznik Vaskrsenja. Sveštenici u pravoslavnim hramovima se u znak vaskršnje radosti i pobjede nad smrću presvlače u svijetle odežde i u osvijetljenoj crkvi čitaju Jevanđelje o radosnoj vijesti anđela.

Početak vaskršnjeg slavlja oglašava se zvonima na pravoslavnim hramovima koja prvi put zvone poslije dana žalosti kada se, umjesto liturgija, služe carski časovi, a bogosluženja najavljuju drvenim klepalima.Narod u hramovima odgovara molitvom na horsko pojanje anđela i sa upaljenim voštanicama iščekuje Vaskrsenje, najradosniji praznik pobjede života nad smrću koji je osnova hrišćanske vjere. Hristovo Vaskrsenje obiljezava se u svim pravoslavnim hramovima i u Prnjavoru.

U Jerusalimu se sva događanja vezuju za crkvu Groba Hristovog, gdje vjernici svake godine na Veliku subotu prisustvuju čudotvornoj pojavi “blagodatnog ognja”. U hramu Svetog Groba u Svetoj zemlji već vijekovima jerusalimski patrijarh uznosi ugašeno kandilo koje se samo pali i taj oganj prenosi na svijeće okupljenih vernika, a oni dalje svojim bližnjima i u svoje hramove. Procjenjuje se da Vaskrs slavi oko 300 miliona pravoslavnih vjernika iz cijelog svijeta. Osim Srba, slave ga i Rusi, Grci, Bugari, Ukrainci…

Vaskrs je najveći hrišćanski praznik. Zbog značaja ovoga praznika, svaka nedelja u toku godine posvećena je Vaskrsu i svaka nedelja je mali Vaskrs. Vaskrs spada u pokretne praznike, i praznuje se posle jevrejske Pashe, u prvu nedelju posle punog meseca koji pada na sam dan prolećne ravnodnevnice, ili neposredno posle nje, nikada pak ne pre te ravnodnevnice. Najranije može da padne 4. aprila, a najkasnije 8. maja po novom kalendaru.

Za Vaskrs su vezani lepi običaji u našem narodu. U celom hrišćanskom svetu, pa i kod nas Srba, za ovaj praznik je vezan običaj darivanja jajima.Jaje je simvol obnavljanja prirode i života. I kao što badnjak goreći na ognjištu daje posebnu čar božićnoj noći, tako isto vaskršnje crveno jaje znači radost i za one koji ga daju i koji ga primaju.

Svim svojim gledaocima čestitamo praznik.

Hristos vaskrse!
Vaistinu vaskrse!

(TV K3)

 

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *