Sud u Hagu odbacio hrvatsku tužbu i srpsku protivtužbu za genocid!

February 3, 2015, 10:59 am

Međunarodni sud pravde u Hagu utvrdio je da, tokom rata u Hrvatskoj, vlasti u Beogradu i njihove snage nisu počinile genocid nad Hrvatima.

Sa druge strane, Srbija nije dokazala da su hrvatske snage tokom akcije “Oluja” počinile genocid. Presudom Međunarodnog suda u Hagu okončava se pravni spor između Srbije i Hrvatske koji traje više od petnaest godina.

11.50 – Hrvatske snage nisu počinile genocid tokom akcije “Oluja”.

11.30 – Hrvatska nije dokazala da su JNA i srpske snage počinile genocid, zaključio je Međunarodni sud pravde.

11.20 – Predsednik Tomislav Nikolić, premijer Aleksandar Vučić i predsednik RS Milorad Dodik zajedno prate prenos izricanja presude. Po izricanju presude, predsednik Nikolić će u 13.15 dati izjavu u ime sve trojice.

11.05 – Srpska protivtužba utemeljena i vezana činjenično i pravno za osnovnu tužbu. To znači da su dela počinjena tokom akcije “Oluja” obuhvaćena Konvencijom o sprečavanju zločina genocida.

10.40 – Srbija ne može biti odgovorna za navodne zločine genocida koji su počinjeni  pre 27. aprila 1992. godine, kada je nastala SRJ, naveo je sudija Tomka.

10.05 – Počela je sesija na kojoj će biti saopštena presuda po međusobnim tužbama za genocid Srbije i Hrvatske. Presudu čita predsednik suda Petr Tomka iz Slovačke.

Sud je zaključio da zločini srpskih snaga nad Hrvatima u Hrvatskoj, 1991-95, nisu bili počinjeni s “genocidnom namerom” da se Hrvati unište kao etnička grupa.

Kako je rekao predsednik najvišeg suda UN Petr Tomka, Hrvatska nije uspela da dokaže da je počinjen genocid nad Hrvatima, zbog čega Srbija ne može biti proglašena odgovornom ni po jednom osnovu.

U obrazloženju presude se navodi da je Sud utvrdio da su na hrvatskoj teritoriji, u istočnoj Slavoniji, Dalmaciji i Lici, JNA i srpske snage počinile zločine, ali i da Hrvatska nije uspela da dokaže da se radi o genocidu.

Predsednik suda Petr Tomka iz Slovačke je na početku čitanja presude rekao i da Srbija ne može biti odgovorna za dela počinjena pre 27. aprila 1992. godine, kada je SRJ postala članica UN i potpisnica Konvencije UN o sprečavanju genocida.

“Sud ne može pre tog datuma smatrati Srbiju odgovornom u smislu člana 9 Konvencije o sprečavanju genocida. Država koja je postala članica potpisnica Konvencije ne može se smatrati odgovornom retroaktivno za genocid po članu 9”, naveo je Tomka.

Hrvatska je u tužbi navela da je Srbija odgovorna za zločine u Vukovaru koji su počinjeni 1991. godine.

MSP smatra i da je srpska protivtužba utemeljena i vezana činjenično i pravno za osnovnu tužbu, naveo je sudija Tomka, što znači da su dela počinjena 1995. godine, tokom akcije “Oluja”, obuhvaćena Konvencijom o sprečavanju zločina genocida.

Srpski pravni tim očekuje da Međunarodni sud pravde odbaci hrvatsku tužbu protiv Srbije, kao i da utvrdi da su oružane snage Hrvatske tokom i posle akcije “Oluja” počinile masovne zločine nad srpskim nadorom, dok su pravni eksperti uvereni da će obe tužbe odbačene.

Presuda MSP će biti konačna, jer na nju ne postoji pravo žalbe, a države će biti u obavezi da po njoj postupe.

Hrvatska je podnela tužbu protiv Srbije još 1999. godine, a Srbija je odgovorila kontratužbom desetak godina kasnije.

U Hagu su članovi oba pravna tima, a presudu slušaju i ministri pravde Srbije i Hrvatske.

Presudu o tužbi i kontratužbi Hrvatske i Srbije donosi ukupno 17 sudija, 15 stalnih i dvoje ad hok sudija iz Srbije i Hrvatske.

 

(RTS)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *