Stevandić: Dan Republike slaviti ponosno!

January 6, 2023, 7:54 am

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je Srni da 9. januar – Dan Republike mora biti slavljen ponosno, jer ne smiju biti zaboravljeni oni koji su dali živote za slobodu naroda.

“Republika Srpska ima svoj datum rođenja, a to je 9. januar 1992. godine. Ovaj datum je nepromjenljiv i neizbrisiv”, rekao je Stevandić.

On je istakao da je 9. januara 1992. godine u sarajevskom hotelu “Holidej in” bilo dovoljno hrabrih koji su proglasili državu srpskog naroda u BiH.

“Ta hrabrost je nastavljena i u odbrambeno-otadžbinskom ratu kada smo branili političke odluke, među kojima je i usvajanje Ustava Srpske 28. februara 1992. godine”, dodao je Stevandić.

Prema njegovim riječima, Srpska se ne smije bojati međunarodnih pregovarača, ambasadora i posrednika.

“Često se sjetim da se od 1992. do 1995. godine nismo bojali. NATO zemlje, njih 19, bilo je protiv Republike Srpske, bili smo medijski satanizovani, uvedene su nam sankcije. Rusija je bila slaba, dok kineska politika nije bila faktor. Uprkos ovome, bili smo hrabri i ubijeđeni da radimo čestitu i poštenu stvar i da štitimo buduća pokoljenja koja sada uživaju u našim dostignućima”, kaže Stevandić.

On je napomenuo da je sva hrabrost Srba, koji su izdržali napade Hrvatske, tzv. Armije BiH, mudžahedina i ostalih, dovela do potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Stevandić smatra da ovakva hrabrost mora biti ideja vodilja za buduće dane i generacije.

“Zbog svega ovoga neka nam je srećan Dan Republike. Republiku Srpsku u narednim godinama vidim kao stabilnu i prosperitetnu, jer nemamo pravo da odustanemo od naših ideja. Moramo biti hrabri i mudri i svima treba da kažemo kako vidimo ovaj dio Balkana. Nismo protiv BiH, ali za Srpsku ćemo učiniti sve”, zaključio je Stevandić.

Republika Srpska osnovana je 9. januara 1992. godine pod prvobitnim nazivom Srpska Republika BiH.

Osnovali su je srpski poslanici u tadašnjoj Skupštini BiH, nakon što su preglasani u ključnim pitanjima koja su se ticala opstanka Jugoslavije i nakon što su pripadnici druga dva naroda krenuli u secesiju mimo volje Srba koji su imali konstitutivni status.

Izvor: Srna

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *