Šta nam je tehnologija donela a šta oduzela?

March 9, 2017, 9:11 am

Pametni telefon je prvo što ugledamo kad otvorimo oči i poslednje što vidimo pre nego što zaspimo. Uz nas je kad smo nervozni, srećni, tužni. Odavno je ušao u učionice, stigao je i do trpezarijskog stola, a ušunjao se čak i u spavaću sobu. Sa njim i društvene mreže. Prema nekim istraživanjima, prosečan korisnik 85 puta dnevno proveri telefon.

Prema nedavno objavljenoj studiji američkih psihologa, mentalno zdravlje, izolacija i usamljenost su povezani sa društvenim mrežama. Promene u ponašanju beleže se i u najranijem uzrastu.

„S obzirom na to da su deca sugestibilna, veoma mnogo i lako primaju uticaj sa strane. Nekada neke neprihvatljive sadržaje sa mreže mogu usvojiti kao lične i na taj način dovesti do promena ponašanja. U smislu agresivnosti, redukovanja društvene mreže, povlačenja u sobu, manjeg broja drugara, popuštanja u školi“, kaže doktorka Ivana Stašević Karličić, psihijatar u klinici „Dr Laza Lazarević“.

Pustiti dete da koristi nove tehnologije ili ne, dilema je savremenog roditeljstva.

„Ne možemo ignorisati nove trendove. One ne nose samo loše, imaju i dobre strane koje treba iskoristiti. Ali ono što je potrebno, što stičemo kroz rad udruženja, jeste da roditelji vrlo često sami ne poznaju dobro te tehnologije i onda dopuštaju deci da ih koriste. Samim tim nemaju dovoljnu kontrolu nad tim šta deca rade i kako provode svoje vreme. Kroz neke radionice koje smo organizovali, naša ideja je da se roditelji obrazuju“, navodi Angelina Radulović iz udruženja „Roditelj“.

„Deca su i pametna i informisna više nego što smo mi bili u njihovom uzrastu, upravo i zbog prisustva novih tehnologija u našem životu, tako da će oni to svakako razumeti. Ne treba puka zabrana, treba svođenje na razumnu meru, jer decu ćete možda i izolovati na taj način što im zabranjujete da se bave onim čime se bave svi koji ih okružuju“, kaže Ivana Stašević Karličić.

Međutim, nove tehnologije su nam širom otvorile vrata jednog novog sveta.

„Nove tehnologije i internet prvenstveno su nam doneli pristup znanju. Kada poredite sadašnje dete i dete od pre 30-50 godina, ono sada ima mnogo bolji pristup znanju. Znanje vam nikad nije bilo dostupnije“, kaže internet stručnjak Zoran Torbica.

Kada je lansiran „ajped“, Stiv Džobs ga je opisao kao neverovatan uređaj koji pomaže u edukaciji, omogućava ljudima da surfuju internetom, gledaju video-zapise i međusobno komuniciraju. Ipak, znao je bolje od nas da nije uvek koristan. Svojoj deci nije dao da ga koriste. Znajte da jedino ako pametno koristite modernu tehnologiju – ona će služiti vama, a ne vi njoj.

RTS

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *