SRNA obilježava 25 godina rada i krsnu slavu

April 7, 2017, 6:31 am

Centralna svečanost biće upriličena u hotelu “Bosna” u Banjaluci u 13.00 časova.

Prisustvo svečanosti najavili su premijerka Republike Srpske Željka Cvijanović, ministar uprave i lokalne samouprave Lejla Rešić, ministar za ekonomske odnose i regionalnu saradnju Zlatan Klokić, brojni predstavnici javog i političkog života u Srpskoj.

Krsna slava i 25 godina rada “Srne” biće obilježeni danas u redakciji u Bijeljini, dopisništvima u Banjaluci i Istočnom Sarajevu.

Svojom angažovanošću i predanim radom “SRNA” je postala medijski simbol Republike Srpske i za svoj rad dobila visoka odlikovanja od institucija Srpske.

Agencija je neodvojivo vezana za nastanak Republike Srpske i predstavlja jednu od njenih najstarijih i najznačajnijih institucija.

Osnovana je 7. aprila 1992. godine na Palama, odlukom Narodne skupštine tadašnje Srpske Republike BiH, kao Srpska novinska agencija “SRNA” – prva srpska novinska agencija u BiH.

Odlukom Vlade Republike Srpske 27. marta 2008. godine dobila je svoj sadašnji naziv – Novinska agencija Republike Srpske “SRNA”.

“SRNA” je bila je prvi medij srpskog dijela BiH i stvorena je u času kada su već započinjali ratni sukobi i kada su glavni prijeratni mediji u tadašnjoj Socijalističkoj Republici BiH bili pod ratnom i propagandnom kontrolom takozvane Republike BiH.

Osnovana je u teškim uslovima, bez dovoljno materijalnih sredstava, odgovarajućih prostorija i kadrova sa iskustvom u agencijskom novinarstvu.

Ali, za kratko vrijeme postala je pravi novinarski fakultet i prešla na najmodernije oblike izvještavanja, uz kompjuterizaciju dnevnog servisa.

Za prve četiri godine postojanja, Srna je plasirala 81.370 vijesti, 38.400 fono-izvještaja i priloga ili 1.900 časova programa i 9.600 fotografija.

Srna je još tokom ratnih dešavanja imala dopisnike u svim gradovima Republike Srpske i u inostranstvu – u Klivlendu, Njujorku, Moskvi, Londonu, Parizu, Ženevi, Berlinu, Briselu, Sidneju, Beču, Stokholmu, Sofiji, Skoplju, Nikoziji, Atini, Amsterdamu…

Srnin dnevni generalni servis danas sadrži i do 300 vijesti i drugih novinarskih formi, što je na godišnjem nivou oko 95.000 vijesti, dok moderni foto, fono i video-servis upotpunjuju profesionalnu ponudu Srne.

Srnine vijesti preuzimaju svi mediji /televizije, radija, novine, portali/ u Republici Srpskoj, Federaciji BiH, Srbiji, regionu i svijetu.

Osim informativnog polja, koje je osnovna djelatnost Srne, Agencija se bavi i izdavaštvom. Do sada je objavila veliki broj knjiga u sferi proze, poezije i publicistike.

Za svoj rad, Srna je odlikovana Ordenom zastave Republike Srpske sa srebrnim vijencem i Ordenom Njegoša prvog reda.

I jedan broj Srninih novinara odlikovan je Ordenom zasluga za narod za rad na podizanju Srne i informativnog sistema Republike Srpske.

Sjedište Srne je u Bijeljini, dok su veća dopisništva osnovana u Istočnom Sarajevu, Banjaluci i Beogradu. “SRNA” ima dopisnike u svim gradovima Srpske i skoro u svim opštinama. Osim dopisništva u Beogradu, Agencija u Srbiji ima dopisnike u Novom Sadu i Nišu, te u Crnoj Gori – u Podgorici.

“U Srbiji niko ne bi znao istinu o pravednoj borbi Srba iz Republike Srpske da nije bilo Srne. Srnine vesti smo slušali tajno, kao što smo za vreme Drugog svetskog rata slušali Radio London i Moskvu”, izjavio je svojevremeno veliki srpski umjetnik, pisac i slikar Momo Kapor.

Srpski akademik i istoričar Milorad Ekmečić smatrao je da je Srna “jedan od rijetkih medija koji se drži starih pravila i moralnih normi kako treba da se izvještava”.

Srna je za 25 godina rada postala sinonim za cjelokupni informativni sistem Srpske.

Zahvaljujemo svim korisnicima na dosadašnjoj saradnji, a “SRNA” će nastaviti svoj neprekidni informativni rad za dobrobit Republike Srpske i njenih građana.

Izvor: RTRS

 

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *