“Beogradski susret” – Sutra Samit Kine i 16 evropskih zemalja

December 15, 2014, 8:36 am

Pored domaćina, premijera Srbije Aleksandra Vučića i premijera Kine Li Kećjanga, na samitu će učestvovati još 14 premijera zemalja učesnica, dok će hrvatsku delegaciju predvoditi prvi potpredsjednik vlade.

Samitu će prisustvovati i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, koji je potvrdio da će učestvovati u nekim aktivnostima tog skupa, ali da neće u plenarnim, jer na njima učestvuju predstavnici država.

Na samitu i pratećem Privrednom forumu, 16. i 17. decembra u Palati “Srbija” i Centru “Sava”, učestvovaće više od dvije hiljade privrednih i državnih delegacija Kine i 16 zemalja centralne i istočne Evrope (CIE), koji će razmatrati goruće teme iz oblasti poljoprivrede, industrije, turizma, internet tehnologije, transporta i infrastrukture.

Cilj sastanka u Beogradu je, kako je navela Vlada Srbije, da obezbijedi nastavak zajedničkih napora za jačanje saradnje Kine i zemalja CIE, pokrenute prije tri godine u Budimpešti, a nastavljene i produbljene na sastancima u Varšavi aprila 2012. godine i Bukureštu novembra 2013. godine.

Poseban akcenat je stavljen na unapređenje privredne saradnje, te će “Beogradski susret” biti usmjeren na razmatranje i postizanje dogovora o konkretnim projektima saradnje i ulaganja.

Vučić je, u autorskom tekstu za Tanjug uoči samita, izjavio da Srbija nije zemlja između Istoka i Zapada, već mjesto njihovog kreativnog susreta, i poručio da je strateška vizija moderna Srbija kao privredno, saobraćajno i kulturno raskršće jugoistočne Evrope i most Istoka i Zapada u 21. vijeku.

Prema njegovim riječima, za realizaciju strateške vizije Srbije od ogromnog značaja je izgradnja brze pruge Beograd-Budimpešta.

“U kineskoj strani osećamo da imamo moćnog i pouzdanog partnera, sa kojim našu viziju možemo brzo i odlučno da sprovedemo u delo”, naveo je premijer Srbije.

Premijer Li je, u ekskluzivnom autorskom tekstu za Tanjug, naveo da će na Trećem sastanku biti utvrđene “Beogradske smjernice”, koje će predložiti izvjestan broj inicijativa u cilju jačanja sveukupne saradnje zemalja učesnica.

“Kina se nada da će to biti prilika da 17 zemalja sinhronizuju međusobne srednjoročne i dugoročne razvojne ciljeve i Stratešku agendu za saradnju Kine i EU 2020, da otpočnu formulisanje srednjoročne agende za saradnju između Kine i zemalja CIE, i ojačaju saradnju kako bi ona brzo sazrela i napredovala”, poručio je Li.

Prema informacijama iz Kancelarije Vlade Srbije za saradnju s medijima, za izvještavanje sa Samita akreditovano je oko 1.100 novinara iz 110 redakcija. To je tri puta više medijskih predstavnika nego što je bio slučaj na prethodna dva Samita, što govori o značaju skupa.

Kako je rečeno novinarima na brifingu u Vladi Srbije, dolazak u Beograd prvih premijera, među kojima Lija, očekuje se danas, a u utorak su predviđeni bilateralni sastanci učesnika.

U utorak popodne biće održan Četvrti ekonomski forum u Centru “Sava”, koji će otvoriti Vučić, Li i premijerka Poljske Eva Kopač.

Kopač će tom prilikom najaviti i formiranje zajedničkog mješovitog privrednog komiteta Kine i zemalja CIE, sa sjedištem u Varšavi.

U Centru “Sava” predstaviće se brojne kineske kompanije, a predviđeno je održavanje tri tematska panela s velikim brojem učesnika.

Isto popodne u Palati “Srbija” biće održan sastanak šefova vlada, na kojem će pozdravne govore održati Vučić i Li.

Poslije sastanka je predviđeno obraćanje medijima dvojice premijera, a potom svečana večera i prijem.

U srijedu, 17. decembra, biće održan sastanak premijera Kine, Srbije, Mađarske i Makedonije, na kojem će se razgovarati o izgradnji pruge Budimpešta – Beograd, poslije čega su planirane i izjave za medije.

Srijeda popodne predviđena je za sastanke u okviru zvanične posjete premijera Kine Srbiji, a prvi je razgovor Li-Vučić.

Li je prvi kineski premijer koji boravi u Srbiji još od 1986. godine.

Srpska i kineska strana trebalo bi da potpišu niz sporazumna koji su u pripremi, a potom će se premijeri Kine i Srbije obratiti novinarima.

Kineski premijer sastaće se u četvrtak i s predsjednikom Srbije Tomislavom Nikolićem, a zatim će delegacije Kine i Srbije prisustvovati svečanom otvaranju mosta Zemun – Borča, koji gradi kineski partner.

Kineskom premijeru Kećijangu, gradonačelnik Beograda Siniša Mali, dodijeliće zvanje počasnog građanina Beograda.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *