SNSD- SDS ruši srpsko jedinstvo- Neprikladno poređenje Deklaracija SDA i SNSD-a (VIDEO)

September 23, 2019, 6:34 pm
SNSD odbacuje pokušaje SDS-a da izjednači Deklaraciju SDA koja negira Republiku Srpsku, nameće tzv. bosanski jezik i identitet – sa dokumentima SNSD-a, u kojima su Republika Srpska i poštavanje Dejtonskog sporazuma na prvom mjestu.

Premijer Srpske Radovan Višković pozvao je srpske predstavnika u Savjetu ministara da rade u korist Republike Srpske, a ne da nedavni sastanak u Beogradu pogrešno tumače, kao poziv da izađu iz Savjeta ministara, kako bi SNSD došao na njihovo mjesto.

Kratko je trajalo srpsko jedinstvo. Čim je završeno obraćanje zvaničnika u Palati Srbija, na “površinu“ su isplivala duboka neslaganja opozicije sa vlašću Srpske. Učesnik sastanka, Radovan Višković kaže da SDS relativizuje Deklaraciju SDA, koja je nastavak udara na Srpsku, nakon pokušaja njenog ekonomskog urušavanja. Srpskoj je uskraćeno 60 miliona maraka od raspodjele PDV-a, 200 miliona blokirano je u Elektroprenosu, a 500 miliona od telekom operatera u Savjetu ministara. Na čekanju su i reforme u zdravstvu. Srpske ministre pita – kada će biti obezbjeđena i nedostajuća tri miliona za most “Bratoljub”.

– Neka izvole i rade u interesu građana Republike Srpske. Neka pokažu svojim djelovanjem da su patriote i da vole Srpsku i ovaj narod, a ne da plasiraju šuplju priču. Ništa ne preduzimaju da pomognu Srpskoj da ostvari prava koja joj pripadaju. Neki to nisu razumijeli i sve su sveli na to “nas Dodik poziva da izađemo iz Savjeta ministara da bi oni došli na naše mjesto”. To nema veze ni sa čim – rekao je Radovan Višković, predsjednik Vlade Republike Srpske.

Prema njegovim riječima, predstavnici SDS-a ne samo da relativizuju deklaraciju SDA, nego neprikladno, čak i oni koji nisu bili na sastanku u Beogradu, iznose informacije i porede je sa deklaracijom SNSD-a.

“Ako smo došli do tog nivoa, onda bi trebalo malo zaćutati”, poručio je Višković.

On je podsjetio da je u deklaraciji SDA navedeno da BiH treba da bude “republika BiH” sa Sarajevom kao glavnim gradom i tri nivoa vlasti – republičkim, regionalnim i opštinskim.

“Zbog toga je ovdje došlo do ratnih sukoba 1992. godine. Imali smo to. Nema entiteta, nema konstitutivnih naroda. To se ne može porediti sa deklaracijom SNSD-a u kojoj je navedeno da ćemo jednog dana putem referenduma na kojem će se izjasniti građani pokrenuti pitanje izlaska Srpske ukoliko nas i dalje budu maltretirali sa nivoa BiH”, podsjetio je Višković.

Upoređivati te dvije stvari, ocijenio je Višković, više je nego neozbiljno i amaterski ili to čine po nalogu nekog supervizora koji je naredio šta treba da kažu.

U prvim reagovanjima nakon sastanka kod predsjednika Srbije, SDS-ovi zvaničnici upadljivo su odvajali Vučićeve “odmjerene”, od Dodikovih navodno “zapaljivih” izjava, piše RTRS. Prvo je lider SDS-a Mirko Šarović rekao da to nije bio sastanak istomišljenika. Potom je njegov prethodnik Vukota Govedarica optužio Milorada Dodika da je spreman da izazove konfliktno stanje, zbog neformiranja Savjeta ministara.

– Јedna sramna i skandalozna izjava Vukote Govedarice. Na pozicijama u Savjetu ministara trebaju biti izborni pobjednici iz Srpske. Ali to u ovom slučaju nije prioritet. Mi smo SDS-u ponudili opciju da oni napuste, a da mi ne uđemo, samo da bi se pokazala jasna i jedinstvena politika Srpske, koja na najdirektniji način ukazuje da je SDA faktor nestabilnosti – istakao je Radovan Kovačević, portparol SNSD-a.

Kovačević je izjavio danas Srni da je jadno i tužno gledati današnje predstavnike nekada velikog i moćnog SDS-a kako na svaki način pokušavaju da sruše srpsko jedinstvo ne bi li se na bilo koji način opravdali svojim sarajevskim i stranim mentorima što su prisustvovali sastanku u Beogradu kod predsjednika Srbije Aleksandra Vučića.

Radovan Kovačević - Foto: RTRS

Radovan KovačevićFoto: RTRS

– Kako drugačije protumačiti to da /predsjednik SDS-a/ Mirko Šarović pokušava da ih izjednači i da napravi paralelu između deklaracije SDA, koja u potpunosti negira Republiku Srpsku i u kojoj se navodi da svi treba da govorimo `bosanski jezik` koji je dio jedinstvenog identiteta BiH, sa dokumentima SNSD-a u kojima je još od njegovog osnivanja 1996. godine Srpska uvijek na prvom mjestu i koji se uvijek i obavezno pozivaju na Dejtonski sporazum i prava i nadležnosti koje smo tim sporazumom dobili – rekao je Kovačević.

On je istakao da bivši predsjednik SDS-a Vukota Govedarica prepričava detalje sa sastanka u Beogradu kojem nije ni prisustvovao.

– Razumijem da je on /Govedarica/ frustriran čovjek zbog činjenice da /predsjednik SNSD-a/ Milorad Dodik pobjeđuje na svim izborima od kada se Govedarica počeo i prestao baviti politikom, ali mu to ne daje za pravo da na ovako rigidan način govori o Republici Srpskoj i srpskim pravima, te deklaraciju SDA naziva bezvrijednom, smatrajući da se uopšte sa njom ne treba baviti – naglasio je Kovačević.

On je ponovio da na pozicijama u Savjetu ministara treba da budu izborni pobjednici iz Srpske.

Ostanak u Savjetu ministara sa partnerima iz SDA je ipak prihvatljiviji za SDS, jer veću opasnost vidi u HDZ-u BiH. Ne misle napustiti ministarske fotelje, jer bi njihove pozicije u tom slučaju zauzeli zamjenici ministara iz HDZ-a.

– Mislim da je u najvećem interesu Srpske da se bude u zajedničkim institucijama i da bi bili u velikom problemu da to prepustimo pripadnicima hrvatskog naroda – smatra Mirko Šarović, predsjednik SDS-a.

Da li bi Republika Srpska zaista bila u problemu? Zakon kaže da zamjenik ima pravo da odlučuje o svim pitanjima, ali tek kada dobije ovlašćenja od ministra. U prevodu, zamjenici ministra mogu da sjede na sjednicama Savjeta ministara ali bez pisanog ovlašćenja ne mogu glasati, prenosi RTRS.

Bez jednog Srbina, Savjet ministara ne može odlučivati o pitanjima o kojima se kasnije treba da izjasni PS BiH. Na kraju, više od pola godine Ministarstvo odbrane je bez srpskog zamjenika ministra, pa nismo primjetili da se u SDS-u “hvataju za glavu”, piše RTRS.

Bura zbog “oživljavanja” tzv Republike BiH kroz Deklaraciju SDA nije se ni stišala a SDP BiH danas je najavio ponovno aktiviranje tzv.aprilskog paketa ustavnih promjenio, koje između ostalog predviđaju jednog predsjednika BiH. I jedna, i druga inicijativa treba da bude jasan signal srpskim strankama da “podebljaju” entitetsku granicu Republike Srpske, navodi se u tekstu RTRS-a.

Izvor: RTRS

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *