Razmotriti mogućnost zaštite domaće proizvodnje

November 18, 2014, 7:44 am

 

 

 

Savjet ministara BiH usmeno je informisan o novim zahtjevima udruženja primarnih poljoprivrednih proizvođača o kojima će se institucije BiH izjasniti kada ih dobiju u pisanoj formi.

Izraženo je apsolutno razumijevanje za nezadovoljstvo i težinu položaja proizvođača mlijeka i mliječnih proizvoda u BiH, saopšteno je iz Savjeta ministara BiH.

Savjet ministara usvojio je informaciju Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH o sastanku o stanju i problemima u oblasti mljekarstva u BiH, koji je održan 11. novembra.

Na sjednici su razmotrene dosadašnje analize uvoza mlijeka i mliječnih proizvoda, koje ukazuju da nije registrovan prekomjeran uvoz ovih proizvoda iz EU u BiH u ovoj godinu u odnosu na prethodnu.

Sva nadležna tijela u BiH pozvana su da u koordinaciji sa Ministarstvom spoljne trgovine i ekonomskih odnosa dodatno i detaljno razmotre postojanje pravne osnove za aktiviranje procedure zaštite domaće proizvodnje definisane Odlukom o mjerama zaštite domaće proizvodnje od prekomjernog uvoza i Odlukom o postupku i načinu utvrđivanja antidampinške i kompenzacijske dažbine i da o mogućim rješenjima informišu Savjet ministara BiH u najkraćem roku.

Poziv je upućen i nadležnim ministarstvima i upravnim organizacijama u BiH da se maksimalno angažuju na obezbjeđenju novih tržišta za mlijeko i mliječne proizvode iz BiH, a posebno kada je riječ o tržištima Turske, Ruske Federacije i zemalja srednje Azije, kao i omogućavanju veće učešće ove kategorije proizvoda iz BiH na tržištima zemalja CEFTA.

Ministarstvo spoljnih poslova BiH je zaduženo da u saradnji sa Direkcijom za evropske integracije intenzivira diplomatske aktivnosti radi iznalaženja mogućnosti za provoz mlijeka i mliječnih proizvoda preko teritorija EU na tržišta Turske i Ruske Federacije.

Kancelarija za veterinarstvo BiH zadužena je da, u saradnji s drugim nadležnim institucijama u BiH, intenzivira aktivnosti na ispunjavanju uslova za plasman proizvoda životinjskog porijekla iz BiH na tržište EU.

Savjet ministara BiH zadužio je Upravu za indirektno oporezivanje /UIO/ BiH da nastavi pojačane inspekcijske kontrole uvoza mlijeka i mliječnih proizvoda na graničnim prelazima, te da nastavi da provodi naknadnu kontrolu uvoznika, posebno uvozne cijene, količine i carinskog evidentiranja ove kategorije proizvoda.

UIO BiH će izvještaje o uvozu/izvozu mlijeka i mliječnih proizvoda redovno objavljivati na svojoj veb-stranici.

Kancelarija za veterinarstvo BiH zadužena je da Savjet ministara BiH na kvartalnom nivou informiše o provedenim aktivnostima na ispunjavanju uslova za izvoz mlijeka i mliječnih proizvoda iz BiH na tržište EU.

Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa zaduženo je da hitno uspostavi radnu grupu, koju će činiti predstavnici svih nadležnih institucija u BiH, a koja će izvršiti analizu ekonomsko-socijalnih aspekata početka primjene “higijenskog paketa”, odnosno Pravilnika o izmjenama Pravilnika o sirovom mlijeku, koji je planiran za 1. januar 2015. godine, te da o utvrđenim nalazima i preporukama informišu Savjet ministara.

Sve nadležne institucije u BiH pozvane su da pri planiranju i izradi budžeta za 2015. godinu posebno vode računa o mogućnostima povećanja finansijske podrške sektoru mljekarstva u BiH.

 

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *