Slovenci danima plaćali račune i benzin falsifikovanim evrima

April 26, 2024, 6:45 am

U više gradova Republike Srpske pojavile su se lažne novčanice u apoenima od 200 evra.

Banjalučka policija uputila je apel građanima da budu oprezni prilikom prometovanja gotovim novcem.

Zanimljivo je da iza posljednjih prevara sa novcem stoje dvojica Slovenaca koje su nadležne policijske uprave u RS već prijavljivale tužilaštvima.

Policija u Banjaluci takođe je prijavila Tužilaštvu BiH dvojicu Slovenaca zbog falsifikovanja novca. Oni se sumnjiče da su plaćali lažnim novčanicama od 200 evra.

Pali kod Kotor Varoša

Oni se sumnjiče da su u Banjaluci plaćali lažnim novčanicama od 200 evra.

– Policijski službenici PU Banjaluka su utvrdili da se u vezu sa navedenom prijavom mogu dovesti S.M.T.K. i A.O., državljani Slovenije, a koji su prije nekoliko dana uhapšeni na području Kotor Varoši zbog postojanja osnova sumnje da su počinili krivična djela krivotvorenje novca na području Doboja i predata su u nadležnost Tužilaštva BiH – saopšteno je iz PU Banjaluka.

Zbog toga, banjalučka policija uputila je apel svim građanima na oprez prilikom prometovanja gotovim novcem, te da u slučaju da posumnjaju da je novčanica neispravna, odnosno krivotvorena, prijave najbližoj policijskoj stanici ili na besplatan broj telefona „122“.

Lažni evri i u drugim gradovima

Upravo se pomenuti državljani Slovenije sumnjiče da su lažne novčanice koristili u Doboju, a otkriveno je i šest slučajeva u kojima su lažnim evrima plaćali račune u Prijedoru.

– Ovi državljani Slovenije se terete da su 10. aprila ove godine na benzinskim pumpama na području Prijedora stavili u promet šest falsifikovanih novčanica u apoenima od 200 evra. Na ovaj način pribavili su protivpravnu imovinsku korist u ukupnom iznosu od oko2.300 KM – saopšteno je ranije iz Policijske uprave Prijedor.

Osumnjičeni su uhapšeni 12. aprila ove godine, nakon što su i na području Doboja počinili ista krivična djela. Obojica su predati u nadležnost Tužilaštva BiH, te im je određen jednomjesečni pritvor. Mjera pritvora je predložena zbog opasnosti od bijega osumnjičenih koji su strani državljani, te bi odlaskom iz BiH postali nedostupni Tužilaštvu i Sudu BiH.

U međuvremenu je PU Banjaluka utvrdila da su jednu novčanicu stavili u promet u Banjaluci, što je takođe prijavljeno Tužilaštvu BiH.

Tri osobe iz FBiH uhapšene u Gradiški

Pored toga, PU Gradiška je otkrila dva slučaja plaćanja lažnim evrima u apoenu od po 200 evra zbog čega su 19. aprila uhapšene 3 osobe. Radi se o Е.I., M.M. i V.M. iz Kaknja. Istragom je utvrđeno da je Е.I. na benzinskoj pumpi u Srpcu u promet stavio lažnu novčanicu, a zatim je zajedno sa M.M. i V.M. falsifikovanom novčanicom platio račun na benzinskoj pumpi u Gradiški.

– Tokom kriminalističke obrade policija u Gradiški je došla do saznanja da su navedene osobe počinile krivično djelo i na području PU Bijeljina, Tešanj i Jajce, te će navedene Uprave nastaviti dalji rad sa osumnjičenima – navedeno je u saopštenju PU Gradiška.

Tada je i PU Gradiška uputila apel građanima da budu oprezni i da obrate pažnju na izgled novčanica koje uzimaju budući da ih je veoma teško prepoznati, pa je na prvu teško i uočiti da se radi o falsifikatima.

Raniji slučajevi

Dobojska policija je sredinom 2022. godine tragala za nepoznatom ženom koja je u mjenjačnici u Doboju podvalila 700 falsifikovanih evra. Iste godine, policija iz Broda uhapsila je dvije osobe zbog sumnje da su se bavili krivotvorenjem novca.

– Policijskoj stanici Brod prijavljeno je da je muškarac iz Broda nepoznatoj ženi u jednom trgovinskom objektu u Brodu zamijenio 300 evra za konvertibilne marke za koje je nakon kraćeg vremena utvrdio da se radi o falsifikovanim novčanicama – rečeno je tada u PU Doboj.

Kazne

Prema Krivičnom zakoniku BiH, za krivično djelo krivotvorenje novca zaprijećena je kazna zatvora od jedne do 10 godina.

– Ko načini lažan novac sa ciljem da ga stavi u opticaj kao pravi, ili ko preinači pravi novac sa ciljem da ga stavi u opticaj, ili ko lažan novac stavi u opticaj, kazniće se kaznom zatvoraod jedne do 10 godina – stoji u Krivičnom zakoniku BiH.

Osim toga, ko lažan novac koji je primio kao pravi stavi u opticaj, ili ko zna da je lažan novac načinjen ili da je lažan novac stavljen u opticaj, pa to ne prijavi, predviđena je novčana kazna ili kazna zatvora do jedne godine.

(Srpskainfo – Foto: Ilustracija)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *