Sindikat i poslodavci ne podržavaju Ekonomsku politiku RS

December 26, 2014, 8:02 pm

U ime Saveza sindikata RS poslanicima se večeras obratila Ranka Mišić, a u ime Unije udruženja poslodavaca RS Predrag Zgonjanin.

Mišić: 80.000 radnika ima problem sa platama i doprinosima

Predsjednik Saveza sindikata Republike Srpske Ranka Mišić izjavila je da u Srpskoj ima 245.000 radnika od kojih 80.000 ima problem kada je riječ o isplati plata i uplati doprinosa.Mišićeva je, u obraćanju tokom rasprave o Prijedlogu ekonomske politike za 2015. godinu na posebnoj sjednici Narodne skupštine Srpske, istakla da su to radnici i iz javnog i iz privatnog sektora.

“Vlada mora da riješi pitanje ovih radnika, odnosno da mogu da se liječe i odu u penziju”, rekla je Mišićeva. Ona je navela da, nažalost, glavni zahtjevi sindikata, koji se odnose na ove probleme, nisu našli svoje mjesto u ovom dokumentu, te da, ukoliko ne budu uvršeni, ekonomska politika neće biti podržana od sindikata, kao ni budžet za narednu godinu. Prema njenim riječima, u Srpskoj od 60.000 do 80.000 ljudi radi “na crno”. “Zbog toga Srpska u Fondu PIO i Fondu zdravstvenog osiguranja, kao i Fondu dječije zaštite, ali i Zavodu za zapošljavanje na ime izdvajanja za nezaposlenost na godišnjem nivou izgubi 237 miliona KM”, istakla je Mišićeva.

Ona je naglasila da zbog toga što ne funkcioniše sistem koji štiti zakonitost i vladavinu prava, dugovi prema Fondu PIO i Fondu zdravstvenog osiguranja dostižu cifru od 670 miliona KM.
Mišićeva je navela i da je dug prema zarađenim, a neisplaćenim platama i neuplaćenim doprinosima oko 1,5 milijardi KM.
Ona smatra da Srpskoj nije potreban novi zakon o radu, jer Srpska ima zakon koji ne štiti neradnike i koji je komforan i prema poslodavcima i prema radnicima.
Mišićeva je istakla da postojeći zakon nije ni smetnja otvaranju novih radnih mjesta.

Zgonjanin: Strukturni problemi ekonomije Srpske

Predsjednik Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske Predrag Zgonjanin izjavio je da su strukturalni problemi ekonomije Srpske nefleksibilno radno zakonodavstvo, nepokretljivost radne snage na tržištu rada i visoke stope oporezivanja rada.

Zgonjanin je, u obraćanju na posebnoj sjednici Narodne skupštine Srpske, istakao da je problem i visok stepen javne potrošnje, složen regulatorni okvir koji ne doprinosi pravnoj sigurnosti poslovanja, te glomazna i neefikasna administracija neprilagođena potrebama građanstva i privrede.
On je ukazao i na značajno prisustvo korupcije i sive ekonomije koja poskupljuje poslovanje i stvara nelojalnu konkurenciju, kao i neprilagođen obrazovni sistem koji ne odgovara potrebama tržišta rada.
“Ekonomska politika mora da sadrži jasne reformske aktivnosti sa isplaniranom dinamikom realizacije. Nažalost, Prijedlog ekonomske politike za 2015. godinu ne sadrži jasno definisane reformske aktivnosti”, ocijenio je Zgonjanin.
On je dodao da je koncepcija utvrđivanja budžetskog okvira socijalnog, a ne razvojnog karaktera.
Zgonjanin je naglasio da rastu plate u javnoj upravi, a da se ukida grant od 17 miliona namijenjen za pomoć privredi.
“Tražimo da se tih 17 miliona KM vrati”, rekao je Zgonjanin.
Savo Minić, u ime Saveza opština i gradova Srpske, rekao je da je prijedlog ekonomske politike kompatibilan onome što je Savez u pisanom materijalu dostavio parlamentu Srpske.
On kaže da Savez opština i gradova želi da bude realan partner koji će davati prijedloge i artikulisati zahtjeve koji dolaze iz lokalnih zajednica.
“Prvo što treba uraditi, a vidimo da je navedeno u dokumentu, jeste reforma opštinske uprave, a predlažemo i da se donese zakon o finansiranju jedinica lokalne samouprave”, rekao je Minić.
On je istakao da je neophodno povećanje granta za nerazvijene i izrazito nerazvijene opštine, kojih u Srpskoj ima oko 33.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *