Ruska vojna operacija u Ukrajini

March 12, 2022, 7:31 am

Sedamnaesti je dan ruske vojne operacije u Ukrajini.

U Kijevu, Žitomiru, Odesi, Sumiju, ali i drugim gradovima širom Ukrajine, od jutros se ponovo čuju sirene za vazdušnu opasnost.
Ukrajina kriza (Foto: Danijel Simić) - Foto: RTRS

Ukrajina kriza (Foto: Danijel Simić)Foto: RTRS

Јutros bi trebao da bude otvoren i humanitarni koridor i pokrenuta evakuacija iz grada Sumija i regiona.

U Njujorku je, na zahtjev Rusije održana sjednica Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija. Moskva je ponovila tvrdnje da su se u Ukrajini izvodili biološki eksperimenti smrtonosnih virusa i da je sve finansirao Pentagon.

Ukrajinci to demantuju, a Amerika optužuje Kinu da sa Rusijom širi dezinformacije.

U međuvremenu, Evropska unija objavila je nove sankcije Rusiji. U novom, četvrtom paketu sankcija, suspendovano je i pravo Rusije na članstvo u Međunarodnom monetarnom fondu i Svjetskoj banci.

Zelenski: Ne šaljite djecu u rat

Ukrajinski predsjednik Vlodimir Zelenskij pozvao je ruske majke da ne šalju svoju djecu na bojište.

“Želim ovo još jednom reći ruskim majkama. Ne šaljite svoju djecu u rat u stranu zemlju”, rekao je Zelenski.

Pozvao ih je da “ne vjeruju obećanjima da će biti poslani negdje na vježbe ili u neborbene uslove” te da “odmah djeluju ako postoje sumnje da njihovu djecu šalju u borbu u Ukrajinu”.

Obraćanje dolazi nakon što je Rusija u srijedu prvi put priznala prisutnost vojnika u redovima svojih snaga u Ukrajini, od kojih su mnogi bili neobučeni za borbu, i objavila da je određeni broj njih zarobljen.

U Mađarsku za 24 sata ušlo 10.500 izbeglica iz Ukrajine

Mađarska je do sada prihvatila više od 235.000 izbeglica iz Ukrajine. Samo juče je preko pet graničnih prelaza sa Ukrajinom, koji rade 24 sata, ušlo više od 10.500 izbeglica.

Na železničkoj stanici u Budimpešti u petak je zbrinuto više od 4.000 osoba, od kojih su više od 1.000 deca.

“Moja mama i ja nismo mogle da zaspimo više od tri dana jer se stalno čulo bombardovanje i sirene. Imali smo sklonište, ali je tamo bilo hladno, nismo mogle tamo da živimo. Bili smo u hodniku zgrade, daleko od prozora, kako bismo se zaštitili od raketiranja. Strahovale smo kako će proći putovanje do Budimpešte, ali srećom bilo je bezbedno. U vozu smo stajale desetak sati zbog gužve, a putovanje je trajalo oko 30 sati. Nismo očekivale tako veliku pomoć, osećamo podršku, zajedništvo, ali i dalje osećam strah za budućnost, šta sada raditi. Tamo nam je dom, a mi smo ovde”, priča Julija, koja je izbegla iz Ukrajine.

Najviše izbeglica stiže vozovima do mađarske prestonice, gde ih dočekuje pomoć mnogih vladinih i nevladinih organizacija. Oni im nude tople napitke, hranu, pomažu oko smeštaja, a zatim upućuju kuda dalje, zavisno od njihovih želja. Većina putuje dalje na zapad Mađarske kako bi došli do zemalja zapadne Evrope.

Pentagon: Nema dokaza da je beloruska vojska ušla u Ukrajinu

SAD nisu videle nikakve dokaze da se beloruske snage nalaze u Ukrajini, izjavio je portparol Pentagona Džon Kirbi.

“Nismo videli nikakve indikacije da su se beloruske trupe ili snage kretale u Ukrajini. Ne pratimo nikakvu neposrednu umešanost beloruskih snaga. To ne znači da to ne bi moglo da se dogodi ili da se neće desiti”, rekao je Kirbi.

Ukrajinski Centar za strateške komunikacije saopštio je ranije da ne odbacuje mogućnost da bi Belorusija već mogla da se priključi Rusiji u napadu na Ukrajinu, nakon sastanka u Moskvi predsednika dve zemlje, Aleksandra Lukašenka i Vladimira Putina.(Tanjug/Bi-Bi-Si)

(Nezavisne novine, Srpskainfo,RTRS, RTS)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *