Rusija i SAD potpisale sporazum o letovima u Siriji

October 20, 2015, 5:57 pm

Portparol Ministarstva odbrane Rusije Igor Konašenkov rekao je da ovaj dokument reguliše akcije aviona i bespilotnih letjelica u vazdušnom prostoru Sirije.

Definišu se pravila i ograničenja kako bi se sprečili bilo kakvi incidenti između ruske i američke avijacije.

“Nakon stupanja na snagu ovog dokumenta, biće oformljen kanal cjelodnevne operativne komunikacije koji će omogućiti vezu između vojnih komandi Rusije i SAD, zarad pružanja međusobne pomoći pri eventualnim kriznim situacijama”, rekao je Konašenkov, prenio je Sputnjik.

On je naveo da je sporazum postignut na inicijativu Rusije i da predstavlja najviši nivo saradnje Rusije i SAD po pitanju borbe protiv terorizma.

Takođe, dodao je, sporazum predstavlja isključivo vojno-tehničku saradnju dvije zemlje i ne utiče na princpijelnu poziciju Rusije, čija vojska u Siriji sprovodi operaciju na poziv sirijski vlasti, za razliku od bilo kojih drugih zemalja koji primjenjuju silu bez sirijske saglasnosti i bez odluke Savjeta bezbjednosti SAD, što se kosi sa međunarodnim pravom.

Nešto ranije, Konašenkov je izrazio zabrinutost da je u sirijskom vazdušnom prostoru zabilježen drastičan porast prisustva različitih letjelica, što stvara veliki rizik za bezbjednost letova ruske avijacije.

“Bilo je slučajeva kada je na sirijskom nebu zabilježeno čak 30 različitih letjelica, što transportnih i borbenih aviona, pa čak i dronova”, rekao je on i dodao da je ruska avijacija koordinisala svoje planove sa sirijskom službom avijacije, dok ostali to nisu učinili.

Portparol Pentagona Džef Dejvis je juče najavio da će SAD i Rusija potpisati sporazum o razumijevanju, koji precizira kako piloti mogu da izbjegnu jedni druge na nebu iznad Sirije, s obzirom na to da dvije sile sprovode odvojene vazdušne kampanje.

Dejvis je naglasio da pravila dogovorena sa Rusijom nisu dio šireg dogovora o tome kako bi dvije zemlje mogle da sarađuju u Siriji.

Prema riječima zvaničnika, mjere se odnose na neke osnovne operativne procedure, recimo, koji jezik će u komunikaciji koristiti ruski i američki piloti, izbor radio frekvencije za hitne pozive i visinu na kojoj će avioni letjeti.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *