“Radnici u javnom sektoru su ipak malo više zaštićeni” – Ispovijest oca koji je koristio porodiljsko odsustvo

November 14, 2022, 9:16 am

Porodiljsko odsustvo u 2020. godini koristila su 63 oca u Srpskoj. Ovo je povećanje u odnosu na 2016. godinu, kada su to pravo iskoristila 22 oca.

Sarajevski otvoreni centar proveo je istraživanje “Otac na porodiljskom odsustvu” kako bi utvrdili da li očevi u Bosni i Hercegovini koriste porodiljsko odsustvo i u kojoj mjeri, te da li postoji prostor za unapređenje zakona kojima se uređuje ova oblast, kao i javnih politika kojima bi se povećalo učešće muškaraca u porodičnom životu.

Istraživanje je pokazalo da je pravo na ostvarivanje naknade umjesto plate za vrijeme korištenja porodiljskog odsustva koristilo tek 0,36 odsto očeva.

Prepreke

U periodu od 2016. do 2020. godine u BiH je rođeno 145.465 djece. Prema kvantitativnom istraživanju Sarajevskog otvorenog centra, 13 od 500 anketiranih očeva je koristilo porodiljsko odsustvo u periodu od 2016. do 2021. godine.

– Sasvim je legitimno pitanje zašto je to tako, s obzirom da je i sam zakonodavac shvatio važnost uloge oca u odgoju i brizi o djetetu, omogućivši i očevima korištenje porodiljskog odsustva. Anketiranje muškaraca koji su postali roditelji je pokazalo da je najveći razlog za to nepoznavanje prava; čak 49,7% očeva koji nisu koristili porodiljsko odsustvo je navelo da nisu znali za tu mogućnost. Drugi razlog je taj što je otac zaposlen, a žena nije, što je tvrdilo 44,8% očeva. Mali broj očeva, ali ne i zanemariv, odgovorio je da su žene te koje koriste porodiljsko odsustvo – navodi se u ovom istraživanju.

Od ukupno 13 anketiranih očeva koji su bili na porodiljskom odsustvu, 46,2% je koristilo u trajanju od jedne godine neprekidno, 38,5% očeva je koristilo odsustvo u dijelovima.

Deset od 13 očeva je primalo naknadu umjesto plate za vrijeme korištenja porodiljskog odsustva, 15,4% nije primalo nikakvu naknadu.

Svi očevi koji su koristili porodiljsko odsustvo su po povratku na posao radili puno radno vrijeme. Nisu bili u situaciji da dobiju otkaz ili neproduženje ugovora zbog korištenja porodiljskog odsustva, niti su bili stavljeni u nepovoljniji položaj u odnosu na zaposlenice u istoj ili sličnoj situaciji – u postupku zapošljavanja, trajanja radnog odnosa i/ili otkaza ugovora o radu.

Puna plata

Svoj primjer ispričao je i jedan otac iz Banjaluke koji je porodiljsko odsustvo koristio prije nekoliko godina. Od poslodavca nije dobio informaciju da mu to pravo pripada, ali nije imao problema prilikom podnošenja zahtjeva. Šest mjeseci je proveo na porodiljskom odsustvu, nakon što je prvih šest mjeseci koristila supruga. Navodi da nije naišao na administrativne probleme, te da je poslodavcu morao redovno dostavljati doznake od porodičnog ljekara. Za vrijeme korištenja porodiljskog odsustva dobijao je punu platu, koju je Vlada refundirala poslodavcu.

U firmi je bio jedini otac koji je koristio porodiljsko odsustvo. Kolege mu nisu upućivali komentare, osim poneke šale, što njemu nije predstavljalo problem. Nakon povratka na posao radio je puno radno vrijeme, a supruga je radi dojenja izlazila s posla. Nije se plašio otkaza jer radi u javnoj ustanovi i svjestan je da su radnici u javnom sektoru ipak malo više zaštićeni nego što je to slučaj sa onima u privatnom sektoru, kao i da ne može dobiti otkaz zbog korištenja svog zakonom zagarantovanog prava.

Smatra da majka treba da bude sa djetetom u početku zbog dojenja, jer je to uloga koju otac ne može preuzeti, ali da otac i majka imaju podjednako važnu ulogu u podizanju djeteta i osjećaju jednaku ljubav. U svom okruženju je nailazio na slučajeve gdje su očevi koristili porodiljsko odsustvo, ali ne često. Stoga smatra da bi trebalo raditi na promovisanju korištenja porodiljskog odsustva među očevima.

Predlaže da se to prije svega učini u zdravstvenim ustanovama – kod porodičnih ljekara ili ginekologa. Osoblje je u situaciji gdje može informisati porodilje i roditelje o postojanju takvih mogućnosti. Svakako da bi se trebale sprovesti i različite kampanje kroz društvene mreže, televiziju, radio i slično.

REFUNDACIJA

Prema informacijama Javnog fonda za dječiju zaštitu RS, od 2016. godine doneseno je 22.449 rješenja po zahtjevu poslodavca za ostvarivanje prava na refundaciju porodiljskih naknada.

Od ukupnog broja zahtjeva, doneseno je 231 rješenje za priznavanje prava na refundaciju naknade plate poslodavcima za vrijeme korištenja porodiljskog odsustva od strane radnika – očeva djeteta.

Izvor: Srpska info

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *