PUT NAS DOVEO: Dušan Tesla: Kolekcionar registarskih tablica, ima ih preko 1.000 – 19.02.2023.

February 20, 2023, 1:22 pm

Mnogi kolekcionari širom Republike Srpske skupljaju sasvim obične stvari poput poštanskih marki, starih novčića, ali Dušan Tesla iz Banjaluke, od svog oca Đure naslijedio je ljubav za skupljanjem nesvakidašnjih stvari – pilotskih kaciga, vojnih amblema, šljemova, medalja, ordena, knjiga. Ali prije svega, starih registarskih tablica.

Dušanov otac Đuro, inače zaposlen u Policijskoj upravi Banjaluka, kupio je prije desetak godina na banjalučkoj pijaci tablice iz perioda devedesetih godina prošlog vijeka. U Kninu ih je koristila milicija takozvane Republike srpske Krajine. Tako je sve počelo. Danas najviše imaju iz doba bivše Jugoslavije. Počinje tako priču o veoma neobičnom hobiju Dušan, sa kojim samo razgovarali u njihovoj porodičnoj kući, gdje inače imaju sobu namijenjenu samo za tablice. I on je postao strastveni kolekcionar.

U kolekciji ih imaju više od 1.000. Većinom su to stare balkanske tablice. Ne misle stati na tome. Taj broj svake godine raste. Među mnogobrojnim tablicama ima vrlo zanimljivih, kao što su one sa starim vojnim oznakama, pa onda iz Bosne i Hercegovine, Banje Luke, Amerike, Rusije, Meksika, Srbije. s

Najstarija tablica koju posjeduju je iz 1928. godine, odnosno iz perioda Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca. Slijede i tablice iz perioda Kraljevine Jugoslavije, kao i perioda Drugog svijetskog rata iz kojeg su Tesle nabavili i tablicu Nezavisne države Hrvatske, kao i tablicu koju je koristila njemačka vojska. Nije lako reći koja je omiljena.

A rijetki su oni koji se bave ovim hobijem. U Bosni i Hercegovini svega nekoliko ljudi. Postoje i oni koji na tablicama pokušavaju da zarade, ali i oni koji tablice skupljaju iz ljubavi. Dušan traži primjerke koji su rijetki, njih ostavlja sebi.

Dušan smatra kako su tablice dio istorije i da bi bilo šteta ne sačuvati ih i uništiti. Svoju kolekciju rijetko pokazuju javnosti, jer osim što imaju malo vremena za posjetu sajmovima i izložbama, problem je i prostor koji je potreban da bi izložili sve značajne dijelove svoje kolekcije.

Najnovija tablica koju je nabavio jeste ona koja datira iz perioda proteklog rata. Kada su u pitanju one sa američkog kontinenta, starost tih tablica je oko sedam godina. Latinica, ćirilica, briojevi, životinje, tablice su se kroz istoriju konstantno mijenjale.

Porodica Tesla skuplja još štošta toga. Izdavajaju čitanku iz 1895. godine, koju je, ako ga sjećanje dobro služi, dobio iz Gradiške. Tu je i domaće ordenje, stare policijske oznake, pilotsku opremu, kao i druge predmete koje koje je Vojska Republike Srpske koristila u posljednjem ratu .

Svaka tablica ima svoj serijski broj odnosno oznaku koja je jedinstvena u okviru države koja ju je izdala. Podaci kažu da u većini zemalja tablice izdaje nacionalna vlada, osim u Kanadi, Meksiku, Australiji, Njemačkoj, Pakistanu i u SAD, gdje tablice izdaju teritorijalne ili pokrajinske vlasti. U nekim zemljama, vlasnik vozila može da izabere slovnu ili brojnu kombinaciju na tablicama. Najčešća boja podloge na registarskim tablicama vozila građana je bela, druga po broju je crna, treća je žuta, četvrta je plava, peta i pretposlednja je crvena, a šesta i poslednja je zelena.

TV K3

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *