Prnjavor: U poljoapotekama spremno dočekuju proljećnu sjetvu (VIDEO)

March 7, 2021, 3:12 pm

U okviru proljetne sjetve širom Republike Srpske započeli su radovi na otvorenom a samim tim počela je i nabavka poljoprivrednog repromaterijala. Naša ekipa posjetila je poljoprivrednu apoteku ,,Agrokljunić’’ u Prnjavoru a tom prilikom je provjerila da li ima doovljnih količina repromaterijala i kako se kreću njegove cijene u ovom periodu.

Dolaskom prvih martovskih dana, brojni prnjavorski poljoprivrednici vrijedno su zasukali rukave i krenuli u svoja polja i bašte. Svima njima u ovom periodu, glavna je preokupacija obezbjediti kvalitetno sjeme, koje je izvor opstanka. Za sve njih i ove godine obezbjeđen je širok asortiman sjemenskog materijala, ratarskog i povrtlarskog programa, kao i razna đubriva i pesticidi, koje nude razne poljoprivredne apoteke. Iz jedne od tih navode da imaju pune ruke posla i da je sada veoma traženo sjeme kukuruza. Navode da je ove godine cijena sjemena malo veća.

Istaknut je i porast cijena mineralnih đubriva. Kada su u pitanju sjemena za povrtlarstvo i rataorstvo cijene su uglavnom na prošlogodišnjem nivuo. Poručeno je da sjemena ima doboljno uprkos otežanoj situaciji oko pandemije koronavirusa.

Preparata za agrotehničku mjeru također ima u dovoljnim količinama na tržištu navode iz poljoprivredne apoteke Kljunić. Navode i da je porijeklo sjemenskog materijala i repromaterijala uglavnom domaće dok tu dominiraju i zemlje sa područija bivše Jugoslavije.

Pored sjemena, uveliko su dostupne i sadnice voćki među kojima su posebno zastupljene šljive, kruške, jabuke i lješnjaci a njihova cijena se kreće oko 4 KM. U ovom periodu velika je potražnja za rasad za plastenike.
Savjeti stručnjaka posebno inžinjera poljoprivrede je ključan faktor u uspješnoj proizvodnji, što sve više prepoznavaju poljoprivrednici. Istaknuta je i važnost pravilne reagovanja u prevenciji raznih problema. Na pitanje da li naši krajevi imaju potencijal za veću poljoprivrednu proizvodnju iz ove apoteke kažu potencijala ima dovljno za samoodrživost.

Iz apoteke Agrokljunić savjetuju male proizvođače prije nego što počnu sa sjetvom da se uvijek konsultuju sa stručnim licima oko sadnje a sve kako bi se izbjeglo nagomilavanje roda u nekom narednom periodu. Apeliju na da je za male poljoprivrednike opasno nagomilavanje poljoprivrednih proizvoda ukoliko ih nemaju kome prodati.

TV K3

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *