Prnjavor: Tradicija pečenja rakije u domaćinstvu Dragana Tomaša (VIDEO)

September 6, 2021, 3:16 pm

Ljeto je na izmaku i jesen se polako uvlači pod prnjavorske krovove, iz kojih se sada već dimi. Bliže se veliki poslovi kao branje kukuruza, pripremaju se drva za zimu, žene spremaju zimnicu, kiseli se kupus, krastavci i paprika, peče pekmez, i naravno – peče rakija. Voćnjaci su ove godine zbog suše pretrpjeli štetu, ali sezona pečenja rakije počela je bez odlaganja. Iako je ostao izraz peći rakiju, za rakiju je to proces kuhanja i destilacije. Valjalo je paziti već pri skupljanju da šljive budu zdrave. Taj proces skupljanja plodova, kao prve faze, za pečenje rakije bio je namijenjen bračnom paru Tomaš – Draganu i Smiljki iz Štrbaca kod Prnjavora, koji iako u poznim godinama ne mogu dozvoliti da voćke propadaju.

U našim krajevima, najviše se peče rakija od šljiva, pa je za rakiju najčešći izraz šljiva ili šljivovica. Naravno, ljudi prave rakiju  od drugog voća – jabuke, dunje, kajsije ili grožđa, nadaleko poznata loza…Kako teče proces pečenja rakije, provjerili smo kod našeg domaćina Dragana. Godina je kaže, uprkos svemu bila rodna. Od ukupne količine voća, neophodno mu je bilo tri dana kako bi dobio piće, bez koga ne može da prođe nijedna zdravica.

Rakija je naše nacionalno piće, pa nije ni čudo što se smatra da ima i ljekovito dejstvo, naročito ako je u pitanju travarica. Ljekovita jeste, ali samo u umjerenim količinama. Koristi se protiv zubobolje, ili kao obloga zbog bola u leđima, ukočenog vrata ili zbog loše cirkulacije. Dragan rakiju peče za ličnu upotrebu, komšije i rodbinu.

Rakija se može pripremati od raznih vrsta voća, a naš domaćin ovo alkoholno piće na sasvim prirodan način peče osim od šljive i od jabuke i kruške i to prvenstveno viljamovke.

Pečenje rakije nekada je bio pravi društveni događaj. Okupljali su se rođaci, prijatelji i komšije koji uz veselje obave itekako zahtjevan višednevni posao. Danas, rijetko ko vrijeme provodi uz kazan.

Ove godine, Dragan je „veseli stroj“ pozajmio od svog’ komšije iz Drijena, Milovana Kovačevića. Vrijeme je poslužilo, pa je na ugodnih 25 stepeni uspio da završi ovaj sezonski posao sa rakijom.

Šljivovica ima gotovo mitsku poziciju. U prošlosti nije bilo kuće ili koja nije imala voćnjak-šljivik: ispod podkućnice ili negdje na imanju. Porodica Tomaš ima zasad od oko 200 stabala šljiva. Najveći dio roda koristi za rakiju, a nešto šljiva završi i u pekmezu. Supruga Smiljka pravi i ljekovito sirće od jabuke i razne vrste likera, od kojih nam je posebno interesantan bio liker od mente ili nane, koja je veoma cijenjena biljka, poznata po svome ugodnom i svježem okusu peperminta, odnosno mentola.

Izvor: TV K3

 

 

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *