Prijedor: DNS se zalaže da školski čas traje 45 minuta (VIDEO)

October 29, 2020, 3:06 pm

Zlatko Ritan, kandidat DNS-a za odbornika u Skupštini grada rekao da je njegova partija  od prvog trenutka bilao protiv zatvaranja školskih ustanova da je to posljednja mjera i da su najmlađi sugrađani zaslužili normalno obrazovanje. Kaže da se DNS zalaže da školski čas traje ne 20 već 45 minuta.

– Gradski krizni Štab s gradonačelnikom na čelu vjerovatno su jedini u RS koji su povodom ove odluke uputili protestnu notu. Drago nam je što što su određene strukture u vlasti uvidjele grešku i što će najmlađi stanovnici Republike Srpske od ponedjeljka u školu – rekao je Ritan.

Olivera Brdar Mirković, kandidat za odbornika DNS-a za Skupštinu grada navela je niz problema koji prate ad hoc onlajn nastavu, poput iznenadnog prekida nastave od 26 oktobra do 1. novembra. Kaže da, kao neko ko dolazi iz prosvjete, ne želi preispitivati opravdanost ove odluke republičkog kriznog Štaba, ali da je ona, kao krajnja mjera, morala biti selektivnog karaktera.

– Na osnovu podataka iz lokalnih zajednica o epidemiološkoj situaciji ova odluka se, smatram tako, mogla drugačije kreirati. Na način da se zatvore pojedine ali ne sve škole. Mislim da su osnovne škole u ovaj proces ušle nespremno. Ne možemo se praviti da nemamo problem, da večeras prekinemo nastavu, to objavimo u medijima i od sutra najavimo onlajn obrazovanje a da pri tom nismo obučili ni učenike ni dobar dio  nastavnika za ovaj oblik rada – rekla je Brdar Mirković dodajući da se ovih pet radnih dana mora nadoknaditi.

Kaže da je ova odluka izazvala i paniku među roditeljima i učenicima i burne reakcije javnosti, koje su opravdane.

– Kad je riječ o osnovnim školama, i segmentu onlajn nastave u njima, smatram da smo sad u to ušli  potpuno nespremni. U odnosu na raniju onlajn nastavu koja je bila organizovana za učenike osnovnog školskog uzrasta putem javnog servisa RTRS-a a prema zajedničkom i prethodno utvrđenom rasporedu za sve učenike. Iako se sve brzo moralo organizovati taj oblik nastave bio je mnogo kvalitetniji i dostupniji za sve učenike u RS nego ovaj sada. Iz više razloga. Da bi pratili nastavu i koristili ponuđene alate učenici moraju imati i određene tehničke preduslove i informatička znanja – navela je Brdar Mirković.

Podsjećajući da se informatika kao predmet u osnovnim školama izučava tek od pet razreda, smatra da “ovaj oblik nastave može dobro doći, u nekim invidualnim slučajevima, ali ne može biti jedina opcija i ne u obliku kakav je sad, a bez prethodne pripremljenosti i nastavnika i učenika i roditelja.”

Poručujući da ima mnogo djece koja nemaju pristup internetu, nemaju uređaj kojim mogu pratiti nastavu, djece koja dolaze iz višečlanih porodica, Olivera Brdar Mirković smatra

potrebnim da se uvaži struka, dobra volja i energija prosvjetnih radnika koji su voljni da pomognu institucijama

https://www.youtube.com/watch?v=GEtqaQH5rHo

(TV K3 – Foto: Info Prijedor)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *