Predstavnički dom PS BiH o Izbornom zakonu

January 17, 2018, 9:39 am

Raspravom o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH danas je nastavljena sjednica Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH započeta 21. decembra.

Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH, koji je u julu na prijedlog Kluba hrvatskih delegata usvojen u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH, razmatra se po hitnom postupku.

Riječ je o prijedlogu izmjena i dopuna koje je utvrdio Hrvatski narodni sabor /HNS/, a kojima se reguliše izbor hrvatskog i bošnjačkog člana Predsjedništva BiH iz Federacije BiH /FBiH/, te sprovode odluke Ustavnog suda BiH, koje se odnose na izbor delegata u Domu naroda FBiH i izbore u Gradu Mostaru.

Jednom od glavnih izmjena nastoji se obezbijediti da se hrvatski član Predsjedništva BiH bira na teritoriji FBiH sa većinskim hrvatskim stanovništvom.

Navedeni zakonski prijedlog usvojen je u Domu naroda po hitnoj proceduri još sredinom jula prošle godine, a prethodno se o njemu, na zahtjev bošnjačkih delegata u Domu naroda, izjasnio i Ustavni sud BiH, koji je ocijenio da predložena rješenja nisu štetna po vitalni interes bošnjačkog naroda.

Na dnevnom redu sjednice je i Prijedlog zakona o budžetu institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za 2018. godinu, koji je utvrdilo Predsjedništvo BiH u ukupnom iznosu nešto nižem od dvije milijarde KM, pri čemu je za finansiranje institucija BiH predviđeno oko 950 miliona KM, a za servisiranje spoljnog duga nešto više od milijardu KM.

Poslanici bi trebalo da razmotre i Prijedlog zakona o osiguranju depozita u bankama BiH koji je utvrdio Savjet ministara na prijedlog Upravnog odbora Agencije za osiguranje depozita u čijem su sastavu ministri finansija Republike Srpske i FBiH, ministar finansija i trezora BiH i guverner Centralne banke BiH.

Cilj donošenja zakona jeste doprinos očuvanja cjelokupne finansijske stabilnosti BiH te ispunjavanje obaveza koje je BiH preuzela iz Pisma namjera sa Međunarodnim monetarnim fondom.

Predloženim zakonom, između ostalog, propisano je da banke koje dobiju dozvolu za rad od Agencija za bankarstvo u Republici Srpskoj i FBiH automatski ulaze u proces osiguranja depozita.

Zakonom se osniva Agencija za osiguranje deopozita čije će sjedište biti u Banjaluci, sa filijalama u tom gradu i Sarajevu.

Na dnevnom redu su i izvještaji Kancelarije za reviziju institucija BiH o finansijskoj reviziji 74 institucije BiH za 2016. godinu, te o finansijskoj reviziji izvršenja budžeta institucija BiH za navedenu godinu.

Nešto prije 11.00 časova biće data pauza zbog sastanka članova kolegijuma oba doma Parlamentarne skupštine BiH sa predsjednikom Hrvatske Kolindom Grabar-Kitarović.

 

Izvor: SRNA

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *