Predstavnički dom BiH: Denis Bećirović podnio ostavku

September 16, 2015, 10:45 am

Borjana Krišto, predsjedavajuća  Predstavničkog doma BiH kazala je da o ostavci Denisa Bećirovića parlament neće danas raspravljati jer to je, kako je kazala, osobni čin.

Saša Magazinović, poslanik SDP-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH zatražio je danas odgovor od ministra pravde BiH da prokomentariše Protokol iz Brisela i da odgovori da li iza ovog Protokola stoji Vijeće ministara BiH.

Josip Grubeša, ministar pravde BiH rekao je da se reformom pravosuđa treba i mora baviti izvršna vlast predstavljena resornim ministrma, a konačnu odluku će donijeti parlament kako to priliči parlamentarnoj demokratiji.

„Nad procesima reforme pravosuđa niko nema i ne može imati ekskluzivno pravo, pa nam je obaveza i dužnost da se svi krećemo u okviru datih ovlaštenja“, kazao je Grubeša.

Dodaje da politike u BiH ne mogu tražiti da se reforma kreće putem koji su oni odabrali.

„Svi moraju imati pravo da predlože način reforme pravosuđa koji prema njihovom mišljenju adekvatna“, smatra Grubeša.

Ističe da je BiH zemlja koju čine konstitutivni  narodi i pripadnici ostalih. Svi moraju imati pravo iznijeti svoje mišljenje i argumentaciju, a ostali obavezu da ih saslušaju.

„BiH ne može napredovati na putu ka EU integracijama ako ćemo forsirati samo svoje prijedloge, a mišljenje drugih u samom startu odbacivati kao pogrešne i neprihvatljive. Jedino što ja mogu zaključiti iz sve ove galame da se protokol nije pročitao i da se reforma ne podržava.“, rekao je Grubeša.

Aleksandra Pandurević, šefica Kluba poslanika SDS-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH konstatovala je na sjednici Parlamenta u Sarajevu da Direkcija za civilno vazduhoplovstvo BiH sa sjedištem u Banjaluci plaća veću mjesečnu kiriju nego sve državne institucije koje svoje urede i sjedišta imaju u Banjaluci.

„To je nedopustivo da Direkcija mjesečno plaća 60 hiljada KM za zakup prostora. To znači da se kvadrat prostora plaća 31 KM“, kazala je Pandurevićeva.

Slavko Matanović, ministar prometa i komunikacija BiH precizirao je da je ova Direkcija prostor zakupila od „Euromedika“ od 2010. godine do 2011. godine iznajmljivala prostor od 1.607 metara kvadratnih po cijeni od 39.717,40 KM bez PDV-a.

„Od 2011. do 2012. godine Direkcija za civilno vazduhoplovstvo iznajmljuje prostor od 1.901 metar kvadratnih od 57.037 KM bez PDV-a, a od 2013. do danas prostor iste površine iznajmljuje se po cijeni od 57.321 mjesečno, bez PDV-a“, rekao je Matanović.

Na ovo je Pandurevićeva konstatovala da  je potrebno što prije pokrenuti određene zakonske mjere kako bi se ovakvo ponašanje moglo sankcionisati.

Nikola Špirić, poslanik u Predstavničkom domu  Parlamentarne skupštine BiH zatražio je danas na sjednici  Parlamenta da  Adil Osmanović, ministar civilnih poslova BiH odgovori kako će biti raspoređeno 925.000 KM sredstava iz tekućih rezervi namijenjenih za sport i kulturu.

Dodao je da je resornom ministarstvu  budžetom na ime  grantova odobreno oko 4.150.000 KM, ali da ostaje nejasno da li će ta sredstva biti  trošena u skladu  sa zakonom i kriterijima  koje je utvrdilo Vijeće ministara BiH.

Adil Osmanović, ministar civilnih polsova BiH  kazao je da svi sportski  i kulturni subjekti kojima su odobrena sredstva imaju veliki društveni značaj i ostvaruju zapažene rezultate, te da doprinose afirmaciji BiH.

„Institucije kulture su u teškoj situaciji i stalno traže dodatna sredstva, a određeni broj subjekata iz domena kulture zahtijeva i dodatna sredstva za obnovu i rekonstrukciju objekata pogođenih poplavama“, rekao je Osmanović.

Dodao je da postojeća grant sredstva nisu dovoljna da se udvolji zahtjevima, ali da  je Vijeće minsitara uradilo sve po pravilniku.

Predlagač zakona navodi da je dosadašnji model obračuna naknade za prevoz, koji je baziran na utvrđivanju visine naknade prevoza na osnovu potvrda ovlaštenih prevoznika, pokazao brojne nedostatke i u praksi doveo do brojnih problema koji za posljedicu mogu imati pokretanje brojnih sudskih sporova s neizvjesnim ishodom.

U obrazloženju predloženog zakona precizira se da će novim podzakonskim aktom biti predviđen model obračuna naknade za prevoz zasnovan na udaljenosti mjesta rada od mjesta prebivališta zaposlenog – cijena po kilometru, a ne na osnovu potvrda ovlaštenih prevoznika kao što je to sada slučaj.

Prema podacima Vijeća ministara BiH, ukupni izdaci po osnovu plaćanja naknade za prevoz iz budžeta BiH povećavaju se iz godine u godinu i sa nepunih 28 miliona u 2012. godini u 2014. dostigli su 29 miliona KM.

Pred poslanicima će se u drugom čitanju naći i Prijedlog zakona o dopunama Zakona o platama i naknadama u institucijama BiH, čiji je predlagač poslanik SBB-a Damir Arnaut, a kojim se predviđa ukidanje naknade licima zaposlenim u institucijama BiH, uključujući i izabrana i imenovana lica, za rad u upravnim i nadzornim odborima i drugim radni tijelima koji obavljaju u toku radnog vremena.

Na dnevnom redu, takođe u drugom čitanju, nalazi se i Prijedlog zakona o dopunama Zakona o prekršajima, čiji je predlagač Savjet ministara BiH.

Prijedlogom zakona o dopunama Zakona o prekršajima, koji je utvrđen na inicijativu Uprave za indirektno oporezivanje /UIO/ BiH, bilo bi omogućeno licu protiv kog je izdat prekršajni nalog da plaćanjem polovine izrečene novčane kazne u roku od osam dana od prijema prekršajnog naloga bude oslobođen plaćanja ostatka kazne.

Drugom izmjenom predviđa se da u slučajevima kada se utvrdi da za prekršaj indirektnih poreza kažnjeni izbjegne da plati novčanu kaznu ili mjeru naplate protivvrijednosti robe izrečene rješenjem suda, sud od UIO zatraži provođenje postupka prinudne naplate.

Predložene odredbe, kako se navodi u obrazloženju zakona, od izuzetnog su značaja za prikupljanje finansijskih sredstava koja se uplaćuju na Jedinstveni račun za koji je odgovoran UIO.

U Republici Srpskoj i FBiH od prošle godine na snazi je mogućnost plaćanja polovine kazne u roku od osam dana, što je dalo dobre rezultate.

Na predloženom dnevnom redu nalaze se i Prijedlog zakona o azilu i Prijedlog kodeksa ponašanja poslanika i delegata u Parlamentarnoj skupštini BiH, te izvještaj Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH za 2014. godinu.

Poslanici bi trebalo da razmotre i Prijedlog strategije BiH za prihvat i integraciju državljana BiH koji se vraćaju u BiH po osnovu sporazuma o readmisiji i Prijedlog akcionog plana za period 2015 – 2018.

(Nezavisne)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *