Poljska turistička organizacija izbacila Aušvic i Jevreje iz znamenitosti Poljske

August 31, 2017, 10:15 am

Olševski, inače političar vladajuće poljske konzervativne stranke Pravo i pravda, objasnio je dnevniku Gazeta viborča da Aušvic nije atraktivan za turiste jer je mesto stradanja, a veoma cenjeni i posećeni muzej Polin u Varšavi izbacio je iz programa putovanja za strane eksperte i strane novinare uz obrazloženje da neće da promoviše druge narode.

„Želimo da stavimo naglasak na ono što je dragoceno u našoj vlastitoj kulturi, da pokažemo naš ogroman ulog u razvoj Evrope. Nemam potrebe da ističem mesta i događaje vezane za istoriju drugih naroda“, objasnio je Olševski poljskom listu zašto je precrtao poljske Jevreje sa turističke promotivne mape Poljske.

Olševski se tu nije zaustavio, već je objasnio kako su nemački nacisti tokom okupacije potpuno zatrli poljsku elitu i kulturu dok se jevrejska očuvala.

„Poljske elite, a ne jevrejske su tokom rata potpuno sravnjene sa zemljom i likvidirane. Imajmo na umu da je jevrejska kultura očuvana tokom tog vremena. Tokom tridesetih godina mnogo Jevreja je emigriralo iz Nemačke. U okupiranoj Poljskoj te mogućnosti nije bilo“, naglasio je Olševski stradanja Poljaka.

Takvo gledište na Holokaust i stradanja Jevreja i izdizanje stradanja Poljaka na reakciju nisu čekali dugo.

Muzej bivšeg nemačkog nacističkog logora Aušvic

Muzej bivšeg nemačkog nacističkog logora Aušvic

„Zbog skandalozne izjave šefa TOP Mareka Olševskog odlučio sam da ga trenutno smenim“, poručio je ministar sporta i turizma Vitold Banjka na Tviteru Olševskom istog dana kada je objavljen intervju.

Potez TOP da izbriše sa kulturne i turističke mape Jevreje još je jedan znak nove atmosfere u Poljskoj i porasta antisemitizma na koji su ovog meseca lidera Prava i pravde, Jaroslava Kačinjskog, upozorili predstavnici poljskih jevrejskih zajednica, sa apelom da vlasti učine nešto protiv govora mržnje jer će početi da prelazi sa reči na dela, kao u antisemitskim progonima u Poljskoj 1968. godine, što je izazvalo tada poslednji talas emigracije poljskih Jevreja.

„Želim da podsetim tog gospodina da je Aušvic uz ustaničku Varšavu istovremeno najveće groblje Poljaka. Na Aušvic ne gledam nikada u kategorijama promocije. To je apsolutno neadekvatno, ali isključiti to mesto i njegovu istoriju je po mom mišljenju znak nezrelosti“, poručio je direktor Muzeja bivšeg nemačkog nacističkog logora Aušvic Birkenau, Pjotr Civinjski.

Od šest miliona građana Poljske koji su pobijeni i izgubili živote tokom Drugog svetskog rata, a koje sadašnje vlasti pominju i u ponovnim zahtevima da dobiju ratne reparacije od Nemačke, između 2,7 i tri miliona bili su upravo poljski Jevreji.

U logoru Aušvic, najvećem koji su Hitlerovi nacisti podigli u okupiranoj Poljskoj pobijeno je i stradalo najmanje 1,1 miliona ljuda, mahom Jevreja, ali kako je podsetio direktor Civinjski i 75.000 Poljaka.

RTS

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *