Podgorica: Počela rasprava o prijedlogu opozicije za razrješenje Bečića

February 7, 2022, 12:24 pm

Poslanici crnogorskog parlamenta počeli su raspravu o prijedlogu opozicije za razrješenje predsjednika Skupštine Alekse Bečića.
Za raspravu o smjeni glasala su 43 poslanika, dok je 37 bilo protiv.

Prijedlog za razrješenje Bečića potpisalo je 38 poslanika Demokratske partije socijalista /DPS/, Liberalne partije, Bošnjačke stranke, Socijaldemokrata, Socijaldemokratske partije i Albanske koalicije Jednoglasno.

Demokratska Crna Gora je, uoči sjednice Skupštine, pozvala na proteste u srijedu kod hrama Hristovog vaskrsenja ukoliko Bečić bude smijenjen.

Iz te partije navode da je Građanski pokret URA odlučio da smijeni Bečića zato što je on smetnja manjinskoj Vladi URA i DPS.

Bečić je, na početku zasjedanja, rekao da je, s obzirom na temu, cjelishodnije da sjednicom predsjedava potpredsjednik Skupštine Branka Bošnjak.

Poslanik Demokrata Boris Bogdanović, saglasno poslovniku, podnio je zahtjev deset poslanika Skupština da se o dnevnom redu izjasne prozivkom.

“Smjena predsjednika parlamenta nije smjena samo jednog šefa institucije, državnika ili lidera nego kompletne parlamentarne većine i formalizacije koalicije sa podnosiocima zahtjeva za razrješenje”, rekao je Bogdanović.

On je istakao da onaj koji danas glasa za utvrđivanje dnevnog reda ujedno je glasao za razrješenje Bečića i formalizaciju koalicije sa DPS-om.

“Mi iz DCG ovo pravno-političko nasilje nećemo dozvoliti. I za slučaj smjene ove parlamentarne većine, preuzimanja zakonodavne vlasti, čitavu Crnu Goru dižemo na noge”, rekao je Bogdanović.

U obrazloženju za razrješenje navodi se da Skupština za vrijeme Bečićevog mandata, nije bila mjesto suštinskog političkog dijaloga, zbog čega nije ostvarila jednu od osnovnih funkcija da dovede do ubrzanja evropskog puta Crne Gore.

“Dominantno zbog te činjenice, odnosno, neostvarivanja svrhe koju bi najviši zakonodavni i politički dom u državi trebalo da ima, svjedoci smo nikad većih društvenih, političkih i socijalnih podjela, koje prijete da destabilizuju ukupan ambijent u državi i blokiraju ispunjavanje njenih osnovnih zadataka”, kaže se u obrazloženju.

U obrazloženju se podsjeća da je negativan godišnji izvještaj Evropske komisije, u kome se navodi i da je sadašnji saziv Skupštine bez presedana u istoriji Crne Gore, najbolja ilustracija zbog čega je put države prema EU zaustavljen.

“Značajan doprinos takvom Izvještaju i dijagnozi stanja od naših evropskih partnera dala je upravo Skupština pod rukovodstvom njenog aktuelnog predsjednika”, dodaje se u obrazloženju.

(SRNA – FOTO: aRHIVA)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *