Ove godine veći broj liječenja najmlađih izvan Republike Srpske

December 26, 2022, 5:54 pm

U ovoj godini odobreno je 256 rješenja za liječenje 184 djece iz Republike Srpske u inostranstvu te je izdvojeno oko 3,8 miliona KM, potvrdili su za “Nezavisne” iz Fonda solidarnosti za dijagnostiku i liječenje, oboljenja, stanja i povreda djece u inostranstvu.

Tako je, kako kažu, ove godine odobreno znatno više rješenja i sredstava u odnosu na prošlu godinu.

“Primjetno je da je broj djece koja su liječena u prošloj godini u inostranstvu bio manji, a jedan od razloga je pandemija. Tako je u prošloj godini odobreno 178 rješenja za 147 djece, dok su te brojke u ovoj godini veće. I trošak za liječenja u prošloj godini je bio manji i iznosio je oko 2,2 miliona KM”, rekli su iz Fonda.

Objašnjavaju da je uglavnom riječ o izuzetno skupim liječenjima te navode primjer da je samo jedno liječenje u prošloj godini koštalo 328.000 evra.

“Pojedini mališani na liječenje u inostranstvo odlaze u kontinuitetu, svake godine, pa čak i više puta godišnje. Tako je za jedno dijete koje se liječi preko Fonda solidarnosti u inostranstvu od 2019. godine do sada izdvojeno više od dva miliona evra”, rekli su iz Fonda.

Dodaju da je od početka svog rada odobrio 826 rješenja za dijagnostiku i liječenje u inostranstvu i to za 504 djece, te objašnjavaju da su u pojedinim slučajevima djeca na liječenje upućivana više puta.

“Troškovi liječenja iznosili su oko 20 miliona KM za pet godina rada”, navode iz Fonda te dodaju da je trenutno stanje na računima Fonda oko 15 miliona KM.

Prema njihovim riječima, najčešći razlozi za upućivanje na liječenja su maligna oboljenja, rijetke bolesti, transplantacija, urođene ortopedske anomalije, bolesti oka, srca i druga oboljenja, kao i da su česti zahtjevi za slanje materijala za genetske analize u inostranstvo.

Navode da su djeca liječena u referentnim klinikama širom svijeta, u Njemačkoj, SAD, Francuskoj, Italiji, Turskoj, Austriji, Španiji, Sloveniji, Hrvatskoj, Srbiji, Belgiji, Holandiji i drugim zemljama.

“Fond solidarnosti u potpunosti snosi troškove kompletnog liječenja djece, kojoj je to odobreno, u inostranstvu. Takođe, snosi i putne i troškove smještaja pratioca uz dijete, a po potrebi se obezbjeđuje i stručna pratnja”, ističu iz ove ustanove.

Napominju da je veoma važno da postoji preporuka zdravstvene ustanove u kojoj je dijete liječeno za nastavak liječenja u inostranstvu i da ga bez tog nije moguće odobriti. Pojašnjavaju da se zahtjevi ne odobravaju ukoliko se odnose na nešto što Fond solidarnosti ne finansira, poput eksperimentalnih liječenja i drugog što nije u skladu sa zakonom i Pravilnikom Fonda solidarnosti.

Ističu da u finansiranju Fonda učestvuje cjelokupno društvo, a najveći doprinos daju radnici, koji svaki mjesec od svoje plate izdvajaju 0,25 odsto za finansiranje liječenja djece, a izvori finansiranja su i budžet Republike Srpske i budžeti lokalnih zajednica, pet odsto od kupovine službenih vozila javnih preduzeća, ustanova, institucija, izuzev MUP-a RS i zdravstvenih ustanova, te donacije.

Podsjećamo, Fond solidarnosti za dijagnostiku i liječenje, oboljenja, stanja i povreda djece u inostranstvu osnovan je krajem 2017. godine, a sa radom je počeo 2018. godine s ciljem finansiranja troškova liječenja djece do 18 godina u inostranstvu, onda kada njihovo liječenje nije moguće u Srpskoj ili ustanovama izvan Srpske sa kojima Fond zdravstvenog osiguranja RS ima potpisane ugovore.

Izvor: Nezavisne novine

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *