Otvorena izložba o životu i vladavini bana Stefana II Kotromanića u Prnjavoru (FOTO)

March 8, 2023, 7:55 am

Izložba pod nazivom “Ban Stefan II Kotromanić- 700 godina od samostalne vladavine” autora Dejana Došlića otvorena je juče u prostorijama Narodne bibloteke u Prnjavoru. U sklopu ove vizuelne  i tekstualne izložbe prisutni se mogu upoznati o svim bitnim segmetima iz života bana Stefana II Kotromanića ali i samim razvojem i postojanjem tadašnje srednjovjekovne Bosne.

O postojanju ove srednjovjekovne države i njenim teritorijama, ekonomiji i drugim bitnim stvarima su se upoznali i prnjavorski srednjoškolci koji su kroz predavanje koje je za njih održano, upoznali zanimljive istorijske činjenice.

Došlić, koji je viši asistent na asistent na Filozofskom fakultetu u Banjaluci kaže kako je ova izložba je otvorena još prošle godine kada se obilježavalo 700 godina od početka vladavine Stefana II Kotromanića.

Navodi kako je izložba osnažena kroz dodatne panoe na kojima su prikazane fotografije sa ostatcima nekadašnjih srednovjekovnih gradova koji su se nalazili u sastavu Bosne.

” Ban Stefan II Kotromanić je jedna od najznačajnijih ličnosti u istoriji srednjovjekovne Bosne i ovdje sam pokušao da prikažem njegov život ali i samu vladavinu. Svi koji dođu moći će da vide njegovo rodoslovno stablo i da se upoznaju sa zanimljivim ličnostima iz tog perioda. Dio izložbe je posvećen i ekonomskom usponu pa će se posjetioci moći upoznati i sa razvojem trgovine ali i samim razvojem nekadašnjih gradova. Sam ban je proširio državu tako da se on ponosno titulisao kao gospodarem teritorija od Save do mora i od Drine do Cetine. Posebno su zanimljivi fenomeni koji se vezuju za njega i njegovu vladavinu kao što je svetac zaštitinik srednjovjekovne Bosne Sv. Grgur odnosno Sv. Grigorije čudotvorac”,rekao je Došlić.

Na izložbi će posebu pažnju privući kako navodi ovaj istoričar i neki zanimljivi fenomen a to su ”dobri Bošnjani” ali i ”Crkva Bosanska” koja je postojala sve do pada srednjovjekovne bosanske države. Posjeća i da danas ovi termini često izazivaju posebna tumačenja posebno od strane drugih naroda na području BiH navodeći da su podaci prikazani na panoima, zasnovani na već poznatim činjenicama koje postoje.

” Dobri Bošnjani koji su po prvi put spominju za vrijeme bana Stefana II su bili vlasteoski sloj koji je postojao u srednjovjekovnoj Bosni. Pored njih spominju se i Usorani koji su živjeli na ovim prostorima gdje se nalazi i Prnjavor a koji su se nalazili na području od Drine do Vrbasa. Za ”dobre Bošnjane” se može reći da su bili poseban hrišćanski stalež koji je živio tada i bili su bitan oslonac za tadašnjeg vladara koji je u tom trenutku povratio vlast nad bosanskom teritorijom od hrvatskih srednjovjekovnih velikaša Šubića zbog čega mu je trebala lojalna vlastela. Mislim da su ovo sve zanimljivi podaci koji će naučiti nečem novom posjetioce”,rekao je Došlić.

Došlić objašnjava i da je bilo neophodno mnogo posla kako bi se ova izložba pripremila od prikupljanja pisanih tragova i podataka i njihovo stavljanje u određeni kontekst a sve kako bi posjetioci shvatili suštinu.

” Sa druge strane, kada se gleda taj grafički dio onda bilo je potrebno naći jako dobre fotografije ne samo ostataka nekadašnjih gradova već i svih drugih stvari. Ja se zahvaljujem Nebojši Đumiću koji je kao dizajner odradio veoma dobar posao. Mislim da smo na ovaj način uklopili tekst i fotografije i dobili jednu primaljivu priču za publiku”,rekao je Došlić.

Vršilac dužnosti direktora Narodne bibloteke Dušan Marić kaže kako nije prvi put da poznati istoričar dolazi u ovu kulturnu institucija te da je ova izložba još samo jedan nastavak dobre saradnje. Navodi i da na ovaj način žele dodatno publici da približe postojanje sredonjovjekovne Bosne.

” Jako nas uvijek obraduje kada nam poznati istoričar Došlić dođe i kada igranizuje ovako nešto. Mi ga nagovoramo da u nekom periodu nam ustupi i izložbu o grbovima srpskih zemalja. Tako da očekujem da ćemo nastaviti dobru saradnju sa njim a sve u cilju promocije istorije. Mi inače imamo jako dobru saradnju sa Filozofskim fakultetom u Banjaluci i oni nam često izlaze u susret ”,rekao je Marić.

Marić dodaje i da Narodna bibloteka kroz ovakve događaje pokušava predočiti publici dešavanja iz svih istorijskih perioda značajnih za ljude na ovim prostorima od bilo da je u pitanju srednji vijek pa sve do savremenih dešavanja. Podsjeća i da svi zainteresovani građani mogu posjetiti izložbu tokom narednih 14 dana.

TV K3

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *