Otkrijte kako odabrati prave patike za vas

September 9, 2015, 7:45 am

Kupovinu patika započnite promatranjem starih; gdje su najviše izlizane te jesu li vam odgovarale po tipu, veličini ili modelu, kaže dr. sc Hrvoje Klobučar, ortoped specijalne bolnice za ortopediju i traumatologiju Akromion iz Zagreba,

Kupovinu je najbolje obaviti u poslijepodnevnim satima ili navečer, kada su noge i stopala zadebljaniji.

– Patike isprobajte – prošetajte ili protrčkarajte po prodavnici kako biste dobili bolji uvid u odnos vašeg stopala i obuće. Pri odabiru veličine pripazite da kažiprst uvijek može stati iza pete kada stopalo u patici maksimalno pomaknete naprijed – napominje ortoped. Sportsku obuću najbolje ćete isprobati ako navučete čarape u kojima vježbate. Ako nosite ortpedske uloške, ponesite ih sa sobom i stavite u patiku pri isprobavanju.

– Stopalima s visokim ristom pogodovaće patike s omekšanim srednjim dijelom i jastučićem u podlozi, a stopala s bolnim prednjim svodom (metatarzalgija) bit će zahvalna patika s jastučićem smještenim ispod prstiju – savjetuje ortoped.

Muče li vas bolovi u petama idealan izbor su patike s mekšim jastučićem pod petom ili oko stražnjeg dijela pete. Spušteni svodovi uzrokuju trošenje patika na unutrašnjoj strani, pa takva stopala najčešće trebaju posebno učvršćene patike u području pete i unutarnjeg svoda.

Idealne patike za hodanje su one s blago zaobljenim potplatom u području pete koji olakšava iskorak, s omekšanjem pod petom te čvršćim i manje fleksibilnim prednjim dijelom, u odnosu prema trkačim patikama. Obuća za trčanje može imati normalnu i povišenu petu. Ako je peta niža, pri dodiru podloge više sudjeluje prednji dio stopala, što nalikuje na bosonogo trčanje.

– Igrači tenisa imaju velika naprezanja pri bočnom kretanju pa trebaju birati stabilniji i rigidniji potplat. Košarkašima, takođe više odgovaraju patike s manje fleksibilnim potplatama, što je mnogo važnije od povišenja oko gležnjeva za koje se smatra da smanjuju rizik uganuća, a to ne mora uvijek biti točno – napominje ortoped Klobučar.

Aktivni vježbači trebaju mijenjati patike nakon pretrčanih 500 – 800 kilometara ili 300 sati aerobnog treninga. Smatra se da se nakon ovoliko treniranja patike istroše.

– Ne držite se slijepo svog broja jer stopala rastu tokom života, a i različiti modeli imaju i različite veličine – kaže dr. sc. Klobučar iz bolnice za ortopediju i traumatologiju Akromion.

Patike za sport

Trčite li po tvrdoj podlozi kao što je asfalt, uložak patika trebao bi biti mekši, tj. imati zračne jastuke – objašnjava ortoped. Što je teren tvrđi, to bi peta patika trebala biti viša i elastičnija, smatra stručnjak. Najbolje bi bilo imati više patika, ovisno o terenu na kojem trčite. Stopalo tokom trčanja podlogu prvo dodiruje spoljnom stranom pete pa se težina prenosi prema palcu. To se naziva pronacija, a ako je taj kontakt premali ili prevelik, to se može korigovati pravilnim izborom patika.

– Oni koji nemaju normalno stopalo trebali bi napraviti individualni uložak i njime kupovati patike kako bi im savršeno odgovarale – savjetuje Klobučar.

Patike, baš kao i cipele, najbolje je kupovati predveče kad je noga već malo otekla od svakodnevnih obveza.

– Najvažnije je da vam je patika udobna i da je formirana prema vašem stopalu, a ne prema marki i količini novca koji imate – govori ortoped te dodaje da je kupovina dobre patike jako teška jer ih u trgovini probate samo jedanput i napravite tek nekoliko koraka na osnovu kojih biste trebali ocijeniti je li za vas. Zato je mudro obratiti pažnju na ojačanja ili omekšanja na osnovu otiska stopala.

– Kod patike je bitan i pol jer žene drukčije trče od muškaraca. Zbog većih bokova i kukova imaju i veću pronaciju – objašnjava.

Zbog toga ženske patike imaju fleksibilniji potplat i užu petu.

Ako svaki dan trčite nekoliko kilometara, patike biste trebali baciti nakon četiri mjeseca

jer je u izgaženim patikama stopalo nestabilno i možete se povrijediti – zaključuje.

Za visok rist

Ako imate visok rist ne trebaju vam dodaci za stabilnost na sredini stopala nego na spoljašnjem dijelu i omekšanje na peti te ulošci za dodatno ublažavanje koji su mekši od osnovnog dijela potplata.

(N.N./24sata.hr)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *