Odbranom prije 30 godina omogućeno da Doboj danas bude slobodan grad

May 2, 2022, 12:20 pm

Dan branilaca Doboja – 2. maj obilježen je u naselju Lipac, odakle je srpsko stanovništvo prije 30 godina krenulo u odbranu grada od hrvatskih i muslimanskih vojnih i paravojnih formacija.

Učesnici ovog događaja podsjetili su da je 2. maja 1992. godine iz Lipca krenula organizovana odbrana koja je osujetila pokušaje hrvatskih i muslimanskih vojnih i paravojnih formacija da okupiraju Doboj, nakon što su prethodno to učinile sa Brodom, Odžakom i Derventom, a cilj je bio da se spoje Tuzla sa Zenicom.

Nekadašnji komandir prve čete Ozrenske brigade Radenko Nikolić rekao je da su prije 30 godina efikasnom akcijom po Ženevskoj konvenciji razoružali one koji su neopravdano dobili naoružanje i tako omogućili da je Doboj danas slobodan grad.

– Imali smo obavještajne podatke da je 108. i 109. brigad koja se nalazila u rejonu Јohovac, a prethodno pobila sve što je srpsko od Liješća, Rabića, Ritešića,i trebala da se spoji sa Zenicom te da izvrši genocid nad srpskim narodom – izjavio je Nikolić i dodao da je neprijatelj u tome osujećen, a
da je na žalost u akciji smrtno stradao Zdravko Mišić 3. maja.

On je kaže da ovo udruženje i danas stoji iza svojih ljudi koji su pomogli da se organizuje odbrana Grada.

– Na žalost, nama Srbima se nameće po komandnoj odgovornosti i udruženi zločinački poduhvat i vodi sudski spor dok se u isto vrijeme oslobađa Naser Orić i sva druga bagra koja je pucala na srpski narod – izjavio je Nikolić.

Član Udruženja “Branioci Doboja 2. maj 1992” Mirko Stojčinović istakao je da se stalno vrši zamjena teza ko su oslobodioci, a ko branioci Doboja s obzirom da je 2. maja 1992. godine izvršena deblokada Doboja.

– Podsjećanja radi, regularne jedinice Hrvatskog vijeća odbrane, Zbora narodne garde i HOS-a došle do Јohovca i izvršile blokadu komunikacije Doboj-Јohovac – Brod, da su jedinice Zelenih beretki i Patriotske lige BiH blokirale više od 70 odsto grada Doboja, da je bila blokada južnog dijela grada iz pravca Sarajeva i da je bila blokada iz pravca Tuzle – izjavio je Stojčinović.

On je naveo da je pred majska dešavanja bila blokada u dobojskom naselju Grapska i hapšenja Srba nedužnih kopača u Kotorskom, odnosno da je bilo pitanje vremena da Srbi u Doboju dožive sarajevski pogrom.

Stojčinović je naveo da je tokom akcije deblokade grada na žalost poginuo jedan branilac dok na protivničkoj gotovo i da nije bilo žrtava upućivanjem poziva na predaju.

– Veliki dio bošnjačkog stanovništva napustio je Doboj i imamo pouzdane podatke da je svaki treći Bošnjak koji je napuštao grad bio i naoružan – izjavio je Stojčinović.

On je podsjetio da je tokom oružanih sukoba u Doboju spas našlo oko 30.000 Srba protjeranih sa područja Broda, Tuzle, Zenice, te da je ovaj grad bio stalna meta tuzlanskog i zeničkog korpusa takozvane Armije RBiH s ciljem da se spoje ova dva basena.

Stojčinović je poručio da Udruženje “Branioci Doboja 2. maj 1992” daju punu podršku Boračkoj organizaciji Republike Srpske i Narodnoj skupštini Republike Srpske, te da neće dozvoliti atake na Republiku Srpsku i njenu imovinu.

Penzionisani pukovnik Vojske Republike Srpske Miko Škorić poručio je da bi Doboj i čitav ovaj prostor da nije bilo 2. maja danas pripadao Federaciji BiH.

On u prilog tome navodi da je Doboj bio pod stalnim ofanzivama neprijatelja, i da je grad sa najviše pretrpljenih artiljerijskih napada tokom oružanih sukoba.

Prema njegovim riječima, grad je 2. maja odbranjen zahvaljujući odvažnim mladim ljudima i to deset dana prije formiranja Vojske Republike Srpske.

Tokom odbrambeno-otadžbinskog rata u Doboju i bližoj okolini stradalo je oko 2.500 boraca, više hiljada je ranjeno, a nekoliko stotina ostalo je sa posljedicama teške invalidnosti.

Manifestaciji je prisustvovao i gradonačelnik Doboja Boris Јerinić, koji kaže da se radi o važnom događaju u kalendaru dešavanja s obzirom na opstanak Srba ne samo u Doboju već i na čitavom Ozrenu.

– Oni najbolje znaju šta bi se desilo da tog 2. maja 1992. godine Doboj nije oslobođen – izjavio je Јerinić, zadovoljan što se manifestacija obilježava svake godine i što s obzirom na prisustvo brojnih udruženja proisteklih iz odbrambeno-otadžbinskog rata postoji jedna harmonija i šalje poruka da su svi okupljeni za Republiku Srpsku.

Današnjem skupu pristvovala je i poslanik u Predstavničkom domu parlamenta BiH Sanja Vulić i načelnik opštine Petrovo Ozren Petković, uz brojne zvanice.

Kod spomen-ploče u Lipcu danas su vijence položile brojne delegacije.

Skupština grada Doboja donijela je odluku da 2. maj bude proglašen za datum od važnosti za ovu lokalnu zajednicu.

RTRS (Foto: SRNA)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *