Nije prihvaćena inicijativa o zakonu o neperspektivnoj vojnoj imovini

December 7, 2020, 2:01 pm

 Zajednička komisija za odbranu i bezbjednost BiH nije danas podržala inicijativu da se Savjet ministara zaduži da pripremi i u parlamentarnu proceduru uputi prijedlog zakona o načinu korištenja i raspolaganja neperspektivnom vojnom imovinom na način da se ona da na korištenje lokalnim jedinicama.

Podnosilac inicijative, poslanik SDA u Predstavničkom domu parlamenta BiH Denis Zvizdić, tražio je da Predstavnički dom zaduži Savjet ministara da u roku od 30 dana od usvajanja ove inicijative pripremu i u parlamentarnu procedure uputi ovaj zakonski prijedlog.

Zvizdić u inicijativi navodi da neperspektivnu vojnu imovinu treba dodijeliti na korištenje i upravljanje jedinicama lokalne uprave na teritoriji na kojoj se nalazi.

“Jedini razlog je zaštita od daljeg uništavanja. Motiv nije političke prirode, nego je ekonomsko-investicione, posebno u vrijeme pandemije”, rekao je Zvizdić obrazlažući razloge podnošenja inicijative.

On je rekao da je tržišna vrijednost 24 lokacije, koje je na raspolaganje stavilo Ministarstvo odbrane u Savjetu minsitara, veća od milijardu KM.

Zvizdić je rekao da inicijativa ne znači prenos nadležnosti.

Zamjenik predsjedavajućeg Komisije Dušanka Majkić /SNSD/ rekla je da je Zvizdić mnoge inicijative koje danas predlaže mogao realizovati dok je bio predsjedavajući prošlog saziva Savjeta ministara.

Ona smatra da inicijativa za rješavanje neperspektivne vojne imovine nije bezazlena i da zahtijeva mnogo razgovora i pregovora.

“To je ona neperspektivna i nepokretna imovina koja je obuhvaćena odlukom Predsjedništva BiH i ona koja nije obuhvaćena tom odlukom”, pojasnila je Majkićeva.

Ona smatra da je neperspektivna i nepokretna vojna imovina ozbiljna stvar, te da donošenje ove inicijative nema dovoljno glasova i da dogovor ne može biti postignut.

Član Komisije Sredoje Nović /SNSD/ rekao je da se nameće pitanje šta se na toj imovini može raditi, s obzirom na to da se inicijativom traži da se vojna imovina da na korištenje lokalnim zajednicama, a ne u vlasništvo.

“Zašto izbjegavamo odrediti ko je titular tu, na osnovu čega ćemo dobijati dokumente da se nešto može izvršiti na tim lokacijama”, upitao je Nović.

Član Komisije Marina Pendeš /HDZ/ rekla je da neće podržati inicijativu jer se neperspektivna vojna imovina daje samo na korištenje, a ne i u vlasništvo lokalnim zajednicama.

Komisija nije podržala izvještaj o stanju radijacijske i nuklearne bezbjednosti za 2019. godinu.

Nović je rekao da je izvještaj odlika onoga šta je Agencija radila, te upitao da li ima nagovještaja da se u BiH riješi pitanje odlaganja medicinskog otpada.

“Plašim se da ćemo ući u fazu kada ne budemo znali ni kako, ni gdje, ni pod kojim uslovima se odlaže medicinski otpad. Da bar znamo u kom pravcu to ide i razgovara li se uopše o tome”, istakao je Nović.

Zamjenika predsjedavajućeg Komisije Dušanku Majkić je zanimalo dokle se došlo sa centralnim skladištem i koliko BiH može biti sigurna da su radioaktivni izvori pod kontrolom. /

SRNA

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *