Nema dogovora o trasi brze ceste Sarajevo-Beograd (VIDEO)

June 19, 2017, 6:45 pm
Nema dogovora o trasi brze ceste Sarajevo-Beograd! Stavove Republike Srpske i Federacije BiH pokušali su da približe resorni entitetski i bh. ministri, ali bezuspješno.
Јedino što je dogovoreno, jeste da pregovore treba da nastave entitetski premijeri. Ni finansiranje još nije utvrđeno, jer je poznato samo da je za investiranje zainteresovana Turska, ali ne i na koji način.

Oba rješenja ponuđena iz Republike Srpske vode ka koridoru 11 auto-puta kroz Srbiju, koji je stigao do Užica. Pitanje je jedino da li brza cesta treba ići preko Romanije, odnosno Sokoca i Rogatice, ili trasom nekadašnje uskotračne pruge preko Mesića, bliže Goraždu.

Stav Vlade Republike Srpske u vezi sa trasom puta Sarajevo-Beograd dio je Prostornog plana i Strategije transporta Srpske. Ministar Trninić napominje da je za drugačiji stav neophodna procedura, no, pod uslovom da se entiteteti dogovore.

– Neću reći koja je bolja ili lošija, jer su obje varijante dobre budući da povezuju zemlje, ljude, privrede i gradove. U ovom momentu nama nije ni bila namjera da definitivno dogovorimo – kaže Trninić.

 

Iz Federacije i dalje zastupaju mišljenje da je zbog demografskih i ekonomsko-privrednih faktora najpovoljnija trasa preko Tuzle ka Brčkom i Bijeljini, ali uvažavaju činjenicu da je koridor 11 već pred vratima BiH, kod Užica.

– Ako već pričamo o tom pravcu mora da se uvaži tunel Hranjen i dio Goražda pa spoji sa Vardištem – rekao je Denis Lasić, ministar saobraćaja i komunikacija Federacije BiH.

No, mada je ražanj spreman, zec je još u šumi, jer osim spremnosti Turske da investira, način na koji bi se ideja sprovela u djelo još nikom nije poznat. Turska još nije rekla da li su posrijedi kreditna sredstva, grant ili pak koncesija.

– Rečeno je doslovno- opredijelite se za jednu rutu i mi ćemo u potpunosti podržati taj projekat – rekao je ministar transporta i komunikacija BiH Ismir Јusko.

Samo se priželjkuje da turski investitor ponudi povoljan aranžman, a o vrijednosti cjelokupnog projekta još se spekuliše. Oko 30 miliona evra košta izrada projektne dokumentacije, finansirane od EU, a za izgradnju brze ceste potrebno je 800 do 850 miliona evra, u zavisnosti da li će se graditi 120 ili 150 kilometara.

RTRS

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *