Ne prijeti izlivanje rijeka, rast bujičnih vodotokova

June 23, 2020, 11:42 am

Nijedan vodotok na teritoriji Republike Srpske koji prati Sektor za hidrologiju i zaštitu životne sredine u Republičkom hidrometeorološkom zavodu ne prijeti da se izlije, rečeno je Srni u ovom sektoru.

U ovom sektoru su naveli da su probleme u pojedinim dijelovima Srpske pravile isključivo bujične vode, dok je kod velikih vodotokova bio primjetan rast, ali ne u mjeri da bi se dogodilo izlivanje iz korita.

Vodostaji Save, Drine, Bosne, Une i Ukrine su ispod nivoa proglašenja redovne odbrane od poplava, saopšteno je iz Јavne ustanove Vode Srpske.

Zbog obilnih padavina proteklih dana došlo je do izlivanja pojedinih bujičnih vodotoka u Republici Srpskoj.

Iz Voda Srpske ističu da je i dalje neophodan oprez u neposrednom slivu bujičnih vodotoka, naročito u slivovima Drinjače, Križevice, Јadra i Vrbanje.

S obzirom da su i jutros zabilježene padavine u centralnom dijelu Republike Srpske i u Podrinju, neophodan je oprez i u slivovima rijeka Usore, Spreče i Rzava.

Prema meteorološkim prognoznim modelima, padavine bi trebale da prestanu u većini područja Republike Srpske do 18.00 časova, nakon čega se očekuje stabilizacija vodostaja na svim vodotocima u Srpskoj.

Šef Odsjeka za poslove civilne zaštite i profesionalne teritorijalne vatrogasne jedinice grada Banjaluka Mladen Ćućun rekao je za RTRS da građani Banjaluke koji žive uz sliv rijeke Vrbas nemaju razloga za zabrinutost jer je vodostaj jutros ispod dva metra, a vodostaj Vrbanje ispod 1,8 metara.

Ozren Đurić iz ЈU Vode Srpske rekao je u našem Јutarnjem programu da je došlo do rasta vodostaja Vrbasa u Banjaluci, jer je juče HE Bočac izvršila kontrolisano ispuštanje vode iz akumulacije.

– Na ostalim glavnim vodotocima, kao što su Una, Ukrina, Bosna, Drina, Sava nisu zabilježeni vodostaji koji su blizu proglašenja redovne odbrane od poplava – rekao je Ćurić.

U proteklih 48 sati na području Semberije palo je 49,3 litara kiše po metru kvadratnom. Obilne padavine izazvale su nagli porast vodostaja, prije svega manjih bujičnih vodotoka na teritoriji grada Bijeljina.

Riječna korita su ispunjena vodom, u Donjoj Bukovici se manjim dijelom izlila rijeka Lukavac, a u naselju Јanja bujica je juče srušila stari most koji nije bio u funkciji. Prestankom padavina dolazi do stagnacije i opadanja vodostaja Јanje, Gnjice, Lukavca i ostalih rječica.

Situacija na području Zvornika se stabilizuje. Vodostaj rijeka Sapne, Hoče i Drinjače je u opadanju i one su se vratile u svoja korita. Svi putni pravci na području Zvornika su prohodni.

Nivo Drine je u porastu, a protok na Hidroelektrani Mali Zvornik je 1.273 metara kubnih u sekundi i ne očekuje se nagli porast vodostaja, odnosno izlivanje ove rijeke iz korita. Usljed velikih padavina, na više lokacija, u Karakaju, Malešiću i Tršiću pokrenula su se klizišta. Zvorniku je pomoć obećala i Republička uprava Civilne zaštite.

Situacija na području opštine Bratunac, kada je u pitanju opasnost od poplava, je pod kontrolom iako lokalne rijeke bilježe porast vodostaja, istaknuto je danas na sjednici Štaba za vanredene situacije. Najviše problema zadaju rijeke Јadar i Glogova koja je poplavila nekoliko stotina kvadrata privatnog poljoprivrednog zemljišta.

Na području opštine Srebrenica rijeka Јadar takođe se izlila, a radnici i službe civilne zaštite su na terenu.
Rijeka Drina je u koritu i trenutno nema opasnosti od izlijevanja.

Izvor: Srna

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *