NBA: San Antonio vratio brejk, Klivlend ponovo trojkama srušio Atlantu

May 7, 2016, 7:31 am

Dvije utakmice – dva brejka. To je učinak mečeva u NBA ligi koji su odigrani u noći između petka i subote.

Klivlend je slavio u Atlanti (121:108), dok je u još jednom neizvjesnom meču San Antonio pobijedio Oklahomu i vratio brejk (100:98).

Za razliku od prva dva meča ovog puta je na Istoku bilo mnogo neizvjesnije, iako to rezultat možda i ne govori. Kavsi su teku poslednjoj četvrtini uspjeli da slome otpor Hoksa, a baš kao i prije dve večeri ponovo su presudile trojke.

Prije par dana su oborili rekord NBA lige sa 25 dalekometnih hitaca, a ovog puta su bili nešto manje uspešni, jer su iz 39 pokušaja 21 put bili uspješni.

Briljirao je Čening Fraj koji je dao 27 poena uz sedam pogođenih trojki iz devet pokušaja, a pratio ga je Lebron Džejms sa tri poena manje. Inače, „Kralj“ je bio statistički najgori šuter svoje ekipe kada su trojke u pitanju, jer je dao samo jednu iz četiri pokušaja.

Klivlend ima šansu da već u sledećem meču sve reši i „počisti“ Hokse, jer vode sa 3:0 u seriji. Dok se na Istoku čini da je serija na korak do završetka, na Zapadu se to neće skoro dogoditi.

Još jedna veoma uzbudljiva utakmica i još jedan brejk. Na krilima Kavaja Lenarda (31, 11sk) je San Antonio uspio da vrati brejk i povede sa 2:1. Ipak, čini se da je utakmicu ipak dobilo iskustvo Grega Popovića.

Sjajni stručnjak je „prikovao“ Tima Dankana za klupu (dva poena za skoro 14 minuta igre), udvostručio je minutažu Dejvida Vesta i u potpunosti u seriju vratio Tonija Parkera (19, 8sk, 5as) i tako malo oslobodio pritiska Lamarkusa Oldridža (24, 8sk). Sve to zajedno je bio ključ za pobjedu Sparsa.

Trijumf svog tima je Boban Marjanović odgledao sa klupe. Oklahoma je gotovo cijeli meč jurila vođstvo rivala, a na nešto više od sedam minuta prije kraja utakmice su Ibaka i Vestbruk trojkama donijeli prednost svom timu (81:77).

Od tog momenta su kola za njih krenula nizbrdo. Previše lopti su „prodali“, slali su protivnika na liniju penala, dok su oni u cijeloj četvrtini samo tri puta šutirali slobodna bacanja.

I pored svega toga su „izvukli“ neizvjesnost u završnici gdje su prišli na dva poena zaostatka (94:96) i tada je, na 22 sekunde prije kraja, Lenard skokom u napadu „ukrao“ loptu Robertsonu da bi hladnokrvnošću sa linije penala označio kraj svega. Tim Bilija Donovana ima za čim da žali, pogotovo kada se uzme u obzir odlično trojkaško veče Serža Ibake (15, 6-5 za tri), uz dobru partiju Kevina Durenta (26, 5sk).

Najefikasniji je bio Rasel Vestbruk (31, 9sk, 8as), ali je eksplozivni plejmejker pretjerao u ovom meč, jer je čak 31 put šutnuo ka košu i bio deset puta uspješan. Primera radi, imao je više šuteva nego Durent, Ibaka i Robertson zajedno. Durent veruje da će njegova ekipa uspjeti da izjednači rezultat prije povratka u Teksas.