NATO: Novi paket pomoći Kijevu

June 29, 2022, 12:12 pm

Novi sveobuhvatni paket pomoći NATO-a Ukrajini isključivo se odnosni na pomoć i podršku u domenu interoperabilnosti koji ne uključuju naoružanje i municiju, izjavila je danas visoki zvničnik Sjevernoatlanstkog saveza.
Prema istom izvoru, NATO ostaje privržen partnerstvu sa Ukrajinom i biće nastavljena praktična podrška kroz sveobuhvatan paket pomoći koji ne uključuje naoružanje i municiju, jer je ta vrsta podrške definisana bilateralnim odnosima zemalja.

U paketu pomoći je oprema, gorivo, medicinska i humanitarna pomoć i nastavlja se NATO praksa da ništa direktno ne isporučuje Ukrajini, nego unutar granica nekog saveznika koji kasnije to rješava u okviru bilateralnih aranžmana.

Kad je riječ o podršci NATO-a Ukrajini u domenu interoperabilnosti, visoki zvaničnik Alijanse pojasnila je da je neophodno da se sačini mapa puta tranzicije namjenske inustrije sa sovjetskog na zapadni standard.

U pitanju je dugoročan napor koji predviđa rad na razvoju namjenske industrije koja ide ruku pod ruku sa mapom interoperalnosti, te da Ukrajina sa Alijansom podijeli svoja iskustva i naučene lekcije iz sukoba sa Rusijom.

Do sada vrijednost isporučene pomoći NATO-a za Ukrajinu iznosi 22 miliona evra, trenuno je odobrena pomoć u vrijednosti od 40 miliona koja treba da bude isporučena, a u fazi razvoja su projekti u vrijednosti od oko 340 miliona evra.

Visoki zvaničnik NATO-a ukazala je da Ukrajini nestaje sovjetske opreme, što je isti slučaj i u zemljama članicama Alijanse i ima uticaja i na odbrambene sposobnosti te zemlje.

“Rok za ovo je veoma ambiciozan, u elaboratima projekata – do kraja godine. Rok za ‘desovjetizaciju’ namjenske industrije i ukrajinske vojske je pet do šest godina”, navela je zvaničnik NATO-a.

Kad je riječ o odnosima NATO-a i Rusije visoki zvaničnik Alijanse je istakla da 24. februar ove godine “vododjelnica”, te da je u ovom trenutku teško zamisliti da se ti odnosi vrate na nivo kakvi su bili ranije.

Ona je podsjetila i da je Rusija prošle godine u oktobru zatvorila svoju misiju u NATO-u ističući da u sjedištu Sjevernoatlanstkog saveza više nema ruskih diplomata.

Zvaničnik NATO-a pojasnila je da je ambasador Rusije u Belgiji određen kao kontakt osoba za hitne slučajeve, a istovremeno je zatvorena i NATO informativna kancelarija u Moskvi i suspendovan oficir za vezu u Moskvi.

Vioski zvaničnik NATO-a dodala je da smatra da su ove odluke Moskve kontraproduktivne.

Kad je riječ o blokadi Kalinjingrada, visoki zvaničnik je ponovila stav generalnog sektratara NATO-a Jensa Stoltenberga da Litvanija primjenjuje sankcije EU, te da Alijansa nije dio tog procesa, ali da će braniti svakog svog saveznika.

Kad je riječ o Moldaviji, nastaviće da se radi na drugoročnom parnerstvu koje je građeno od 2006. i 2015. godine i sve što je rađeno kroz Partnerstvo za mir.

Zvaničnik NATO-a naglasila je da neutralnost ne znači izolaciju, ističući da je Sjevernoatlantski savez osim podrške u odrbambenom sektoru prižao i pomoć u odgovoru na izazove poput borbe protiv kovida 19 ili projekta čišćenja zemljišta od pesticida.

Ona je ukazala da je Moldavija pod pritiskom jer, kako je navela, Ruska Federacija koristi gas kao oružje, a tu je i problem sa izbjeglicama iz Ukrajine.

Govoreći o procesu proširenja NATO-a, visoki zvaničnik Alijanse je napomenula da su i dalje na snazi odluke koje su donosene na samitu 2008. godine, te da se na Ukrajinu gleda kao na buduću članicu ovog saveza.

“Napredak koji je juče viđen sa Finskom i Švedskom direktno pokazuje da su vrata NATO-a otvorena i da ne postoji zamor proširenja kao što je u nekim drugim organizacijama. Naša vrata ostaju otvorena”, dodala je ona.

Srna

Foto: REUTERS/Susana Vera

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *