Nastavak dijaloga Beograd- Priština o telekomunikacijama u Briselu

September 26, 2016, 7:06 am

Srpsku delegaciju predvodi direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić, a na dnevnom redu biće Sporazum o telekomunikacijama. Uoči dijaloga, ministar za povratak u kosovskoj vladi Dalibor Jeftić kaže za RTS da veruje u dogovor i da nedavni incidenti na Kosmetu neće obeshrabriti Srbe.

Prije tri godine dogovoren je tekst sporazuma o pozivnom broju, a potpisan je prije više od godinu dana. Zato i ne čudi upozorenje evropskih zvaničnika da je krajnji rok da se odmrsi taj Gordijev čvor.

Milovan Drecun, predsjednik Odbora za Kosovo i Metohiju Skupštine Srbije, kaže da ne treba da vjerujemo izjavama kosovske ministarke Edite Tahiri da će Priština dobiti međunarodni pozivni broj.

“Iz političkih krugova u Prištini se saznaje da će Edita Tahiri u najavljenoj rekonstrukciji vlade biti zamijenjena, zbog toga ona sad daje netačne izjave, obmanjuje javnost, napada Srbiju i Marka Đurića da bi sačuvala svoje mjesto”, rekao je Drecun.

Ocjena srpskih političara je da zapaljiva retorika šteti dijalogu.

“To jeste suštinski rezultat onoga što se u posljednje vrijeme dešava na Kosovu, a to je da postoji veliki pritisak opozicije zbog svega što se dogovara u Briselu i zato imamo situaciju da se unapred traže nekakva opravdanja za ono što treba da bude dogovoreno”, kaže Dalibor Jeftić, kosovski ministar za povratak i zajednice.

Drecun ističe da Međunarodna telefonska unija ne prepoznaje Kosovo kao državu, i da mu neće ni u kom slučaju dodijeliti međunarodni pozivni broj, već će Republici Srbiji dodijeliti telefonski kod za teritoriju Kosova.

A konačni odgovor saopštiće najrelevantniji. To je Međunarodna telekomunikaciona Unija, kažu u Kancelariji za Kosovo i Metohiju, koja zato neće ništa da demantuje. Podsećaju na sporazum.

“Ne trocifren broj za državu, već trocifren broj za geografsku oblast. To znači pozivni broj za teritorijalnu oblast u okviru Republike Srbije, poput pozivnih brojeva za npr. Tajvan u okviru Kine”, navodi se u saopštenju.

Prije nego što Beograd odluči da jedan svoj pozivni broj da Prištini, Telekomovoj ćerki kompaniji se mora omogućiti normalan rad u cijeloj pokrajini, kažu u Kancelariji.

 

(Tanjug)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *